Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Monter fotowoltaiki

Montuję instalacje fotowoltaiczne, czyli produkujące energię ze słońca.

Monter fotowoltaiki

Montuję instalacje fotowoltaiczne, czyli produkujące energię ze słońca.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Energia produkowana przy użyciu systemów fotowoltaicznych to ekologiczny sposób zasilania różnych urządzeń elektrycznych. Dzięki mojej pracy klienci mogą znacząco zredukować rachunki za prąd.

Czym się zajmuję?

Fotowoltaika to sposób wytwarzania prądu z promieni słonecznych. Kiedy na ogniwa fotowoltaiczne pada światło słońca, powstaje w nich prąd stały. W falowniku, czyli inwerterze, jest przekształcany w prąd zmienny. W takiej postaci może zasilać różne urządzenia: sprzęt AGD, klimatyzację, oświetlenie, systemy alarmowe, maszyny,… w miejscu, gdzie powstaje, albo być przesyłany do sieci elektrycznej. 


Zakładaniem systemów fotowoltaicznych zajmują się tacy specjaliści, jak ja - monter systemów fotowoltaicznych. Montuję instalacje u klientów indywidualnych, w przedsiębiorstwach, firmach i różnych instytucjach. Najpierw trzeba obliczyć, ile energii klient chciałby uzyskiwać. Czy zamierza zasilać nią wszystkie urządzenia elektryczne, jakie posiada, czy też tylko uzupełniać dostawy “zwyczajnego” prądu. Na podstawie zapotrzebowania dobiera się moc instalacji i oblicza jej koszt. 
Do moich obowiązków należy montowanie instalacji u klientów. Muszę najpierw do nich dojechać i przywieźć potrzebne materiały, przydaje mi się więc prawo jazdy. Najczęściej montuję konstrukcje dachowe, na których umieszczam panele o określonej powierzchni. Czasem dach budynku jest słabo nasłoneczniony, albo źle nachylony, lepiej więc zainstalować panele nie na dachu, tylko w miejscu, na które światło słoneczne pada przez wiele godzin dziennie albo pod optymalnym kątem. W takim przypadku montuję konstrukcje gruntowe albo połaciowe. 
Do moich zadań należy też instalacja uziemienia paneli fotowoltaicznych i kabli, bezpieczników, rozłączników oraz ograniczników przepięć, a także konfiguracja i uruchomienie systemu. Kiedy panele są już zainstalowane, podłączam je do instalacji elektrycznej w budynku, a jeśli to możliwe, także do sieci energetycznej. Dzięki temu, jeśli instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje nadwyżkę energii, zostanie ona przesłana do sieci, a klient dostanie za nią pieniądze. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać prawa fizyki dotyczące prądu elektrycznego stałego i zmiennego, rozpoznawać rodzaje obwodów elektrycznych na schematach i rysunkach technicznych, potrafić posługiwać się narzędziami montażowymi i mieć smykałkę do majsterkowania. Muszę też wiedzieć, jakie urządzenia elektroniczne wykorzystuje się do diagnozowania stanu instalacji i urządzeń elektrycznych. Konieczna jest znajomość rysunku technicznego.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość,
  • sumienność,
  • zdolność do pracowania w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się montażem systemów fotowoltaicznych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.