Tnę i kroję na części tusze zwierząt rzeźnych, drób i dziczyznę.
Dzięki mnie rozbiór tusz zwierząt rzeźnych, drobiu i dziczyzny przebiega szybko i sprawnie, z zachowaniem zasad higieny. Mięso jest odpowiednio przygotowane do sprzedaży w sklepach oraz do produkcji smakowitych wędlin, wędzonek, konserw.
Dzielę zabite wcześniej zwierzęta na kawałki nadające się do sprzedaży detalicznej, np. ćwiartka, żeberka, comber, skrzydełka, udka, lub do dalszego przetwórstwa, czyli produkcji wędlin, konserw, wędzonek. Mięso najpierw skóruję, ręcznie lub mechanicznie, o ile skóra ma być przeznaczona do innych niż spożywcze celów, np. na buty czy paski. Zajmuję się rozbiorem tusz, czyli całych, zazwyczaj wcześniej oskórowanych zwierząt, i półtusz, a także tuszek drobiowych.
Co powinienem umieć?
W pracy używam specjalistycznych maszyn, takich jak piła tarczowa i taśmowa, nóż trybownik stosowany do oddzielania mięsa od kości, odbłaniarka używana do mechanicznego usuwania błon otaczających mięśnie, odtłuszczarka, skórowaczka - służy do usuwania skóry z okrągłych kawałków mięsa bez kości, np. szynki, golonki, łopatki, ostrzałka do noży i pił, sterylizator. Świetnie znam się na ich obsłudze, potrafię je ostrzyć, konserwować i dbać o ich sterylną czystość.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach produkujących wędliny, ubojniach, zakładach rozbioru mięsa itp.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.