Projektuję linie, węzły i stacje oraz mosty kolejowe i nadzoruję ich budowę.
Projektuję linie, węzły i stacje oraz mosty kolejowe i nadzoruję ich budowę.
Na co dzień pracuję z nowoczesnymi technologiami, zajmuję się projektowaniem komputerowym, ale też mam kontakt z ludźmi i z rzeczywistymi materiałami i maszynami. Widzę też, że dzięki mojej pracy ludzie wygodnie i na czas docierają w różne miejsca, a towary są transportowane w sposób bardziej ekologiczny niż samochodami czy samolotami. Przyczyniam się tym samym do poprawy stanu środowiska naturalnego.
Projektuję infrastrukturę kolejową, czyli tory, węzły, stacje kolejowe, mosty, tunele, estakady i wiadukty. Na początku dobrze jest przeprowadzić badania i dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie na połączenia kolejowe na danym obszarze i jakiego typu mają to być połączenia: towarowe, lokalne, dalekobieżne, międzynarodowe, dużych prędkości. Mając dane mogę ustalić, którędy powinna przebiegać trasa kolejowa, ile i gdzie będzie na niej przystanków, jakie będą stacje końcowe, jak i gdzie będzie się łączyć z już istniejącymi liniami i stacjami. Muszę też uwzględnić przepisy dotyczące ruchu pociągów i przepisy bezpieczeństwa.
Co powinienem umieć?
Muszę potrafić projektować tory i inne elementy niezbędne do ruchu pociągów zgodnie ze współczesnymi wymaganiami eksploatacyjnymi. Chodzi o ograniczenie niekorzystnego wpływu na środowisko, zwiększoną trwałość, przystosowanie do dużych prędkości. Muszę potrafić nadzorować budowy i remonty torów i dbać o stan techniczny linii kolejowych. Muszę znać się na budowie i utrzymaniu kolejowych obiektów inżynieryjnych, takich jak mosty, tunele i wiadukty oraz na nowoczesnych systemach sterowania ruchem kolejowym. Muszę posiadać odpowiednie uprawnienia, pozwalające mi na pracę w tym zawodzie. W naszym kraju wydawane są kolejowe uprawnienia budowlane w zakresie kolejowych obiektów budowlanych lub w zakresie sterowania ruchem kolejowym.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w spółkach Grupy PKP, firmach budowlanych, przedsiębiorstwach zajmujących się utrzymaniem i eksploatacją torowisk, a także w biurach projektowych, instytutach badawczych, miejskich przedsiębiorstwach i zakładach komunikacji.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.