Produkuję dzianiny oraz wyroby dziane z przędzy.
Dzięki mojej pracy powstają piękne i solidne wyroby z dzianiny, a wszystkie maszyny dziewiarskie są utrzymywane w dobrym stanie technicznym i pracują bez zakłóceń.
Jako dziewiarka zajmuję się wytwarzaniem dzianin, czyli materiałów lub wyrobów powstających w procesie dziania przędzy, inaczej - przerabiania jej w materiał przez tworzenie rządków lub kolumienek wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Cechą charakterystyczną dzianin jest duża elastyczność i rozciągliwość, miękkość, przewiewność oraz łatwość prucia. Pracuję na maszynach dziewiarskich, które przetwarzają przędzę w dzianinę. Ładuję nawoje, czyli motki, na które nawinięta jest przędza, do maszyn i pilnuję, żeby podczas dziania przędza nie pękała zbyt często, fachowo nazywa się to zrywami przędzy, bo to obniża jakość końcowego wyrobu.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić rozpoznawać różnego rodzaju przędze i wiedzieć, jakie mają właściwości. Muszę znać podstawowe i pochodne sploty dzianin, takie jak: splot lewoprawy, splot dwuprawy, sploty strukturalne, np. warkocze, żakardy, i umieć je rozróżniać na maszynie.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży odzieżowej.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.