Czuwam nad bezpieczeństwem osób korzystających z basenów i kąpielisk.
Dzięki mojej pracy osoby wypoczywające na basenach, w kąpieliskach, aquaparkach czują się bezpiecznie, a jeśli zdarzy się wypadek, ratuję ich życie i zdrowie – to sprawia mi wielką satysfakcję. W pracy cały czas mogę też doskonalić swoje umiejętności pływackie i udzielania pierwszej pomocy.
Pracuję w morskich i śródlądowych kąpieliskach, na pływalniach, w aquaparkach, wszędzie, gdzie są baseny o powierzchni ponad 100 m2 i głębokości w najgłębszym miejscu ponad 0,4 m: hotele, uzdrowiska, domy wczasowe, ośrodki rehabilitacyjne, sanatoria. Czuwam też nad bezpieczeństwem podczas zawodów sportowych na wodach otwartych, np. w triathlonie czy wyścigach kajakarzy - jednym słowem jestem wszędzie tam, gdzie ludzie wypoczywają nad wodą i uprawiają sporty wodne. Pełnię dyżur na wyznaczonym stanowisku: najczęściej jest to wieża obserwacyjna albo łódź ratownicza.
Co powinienem umieć?
Muszę potrafić oceniać stan przytomności poszkodowanego, wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, udrażniać drogi oddechowe, posługiwać się defibrylatorem, udzielać pomocy osobom będącym we wstrząsie, opatrywać rany, stabilizować złamania, zwichnięcia, skręcenia, wiedzieć, jak postępować z obrażeniami kręgosłupa,…
Jakie kompetencje miękkie są potrzebne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w instytucjach zarządzających wyznaczonymi obszarami wodnymi, czyli kąpieliskami śródlądowymi i morskimi, aquaparkami, krytymi i odkrytymi pływalniami, obszarami wodnymi w klubach sportowych. Mogę też asekurować imprezy odbywające się na wodach otwartych, np. podczas spływów kajakowych lub pracować w obiektach posiadających baseny, np. w hotelach, sanatoriach, domach wczasowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.