Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Sketchnoter

Tworzę rysunkowe notatki z konferencji, prelekcji, spotkań firmowych.

Sketchnoter

Tworzę rysunkowe notatki z konferencji, prelekcji, spotkań firmowych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moje sketchnotki pozwalają uczestnikom zebrań, prelekcji czy konferencji skupić się na słuchaniu, a potem ułatwiają im przywołanie zdobytej wiedzy. Mogą być też później wykorzystane w publikacjach albo do ozdabiania gadżetów – konferencyjnych kubków, firmowych kalendarzy,…

Czym się zajmuję?

Jako sketchnoter zajmuję się tym, co po polsku można by nazwać myśleniem wizualnym, jego angielska nazwa to właśnie sketchnoting. W skrócie chodzi o tworzenie notatek rysunkowych. Zapisywanie przebiegu spotkania albo konferencji w formie wizualnej, będącej mieszanką pisma ręcznego, rysunków i innych elementów wizualnych: chmurki, strzałki, linie, pudełka. 


Tworzę sketchnotki, na których zapisuję najważniejsze zdania, słowa kluczowe i procesy, rysując obrazki pozwalające łatwo skojarzyć, czego dotyczą poszczególne zagadnienia. Wielu osobom taka forma notowania pozwala lepiej i/lub szybciej zapamiętywać widziane i słyszane treści i przyswajać je na dłużej. Ale nie wszyscy potrafią robić sketchnotki i tu właśnie wkraczam ja. 
Jak wygląda moja praca? Mogę uczestniczyć w zebraniu, prelekcji czy konferencji w charakterze graphic recordera, czyli osoby, która posługując się zrozumiałymi dla wszystkich symbolami zapisuje wyłapane z wystąpienia najważniejsze informacje i uwiecznia je na wielkiej kartce papieru. To pomaga uczestnikom konferencji skupić się na słuchaniu - ktoś inny notuje, więc oni nie muszą tego robić. 
Na dodatek, jeśli stoję w zasięgu wzroku uczestników, mogą obserwować powstawanie sketchnotki, przez co lepiej utrwala im się treść wystąpienia. Po zakończeniu wydarzenia wszyscy prelegenci i uczestnicy dostają wysokiej jakości zdjęcia planszy: jednej lub kilku, w zależności od potrzeb i mojej inwencji. 
Bywam częścią ważnych spotkań firmowych, w trakcie których zajmuję się tzw. facylitacją graficzną, czyli zapisuję w formie sketchnotek wszystkie wypowiedzi, co pozwala uczestnikom spotkania zorientować się, jakie zagadnienia zostały już omówione i w jaką stronę zmierza dyskusja. Porządkuję i podsumowuję rozmowy, dzięki czemu pracownicy lepiej rozumieją aktualną sytuację firmy i mogą podjąć najlepszą możliwą decyzję, np. dotyczącą kampanii marketingowych, albo produkcji nowych wyrobów. Mogę również tworzyć sketchnotki wykorzystywane jako ilustracje w książkach o motywacji, organizacji czasu. Moja praca polega także na uczeniu innych tworzenia sketchnotek. 


Co powinienem umieć?

Muszę potrafić sprawnie posługiwać się komputerem, żeby móc organizować dla chętnych kursy w sieci albo prowadzić bloga, na którym umieszczam porady i instrukcje do samodzielnego posługiwania się sketchnotingiem oraz linki do moich filmików na YouTube. 


Żeby dobrze wykonywać swoją pracę muszę znać się na myśleniu wizualnym; znać różne sposoby tworzenia sketchnotek: w formie mapy myśli, o kolistej strukturze, kiedy rysunki i tekst \"wędrują\" dookoła kartki, podzielonych na kolumny,…, powinienem mieć zdolności plastyczne, żeby rysowane przeze mnie symbole: chmurki, strzałki, dymki, elementy graficzne i pisany tekst były czytelne i zrozumiałe dla każdego. 
Muszę też mieć odpowiedni “warsztat”: potrafić rysować na kartkach o różnej fakturze i gramaturze, dobierając do nich odpowiedni rodzaj pisaków, wiedzieć, jakie efekty graficzne da użycie konkretnych markerów, cienkopisów, flamastrów, zakreślaczy i brush penów.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • wyczucie stylu,
  • podzielność uwagi,
  • kreatywność,
  • samodzielność,
  • dobra organizacja pracy,
  • dokładność.

Gdzie mogę pracować? 

Zazwyczaj jestem freelancerem i przyjmuję zlecenia od różnych klientów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.