Sadzę, uprawiam i zbieram chmiel. Wykorzystuje się go do produkcji piwa, kosmetyków, lekarstw.
Sadzę, uprawiam i zbieram chmiel. Wykorzystuje się go do produkcji piwa, kosmetyków, lekarstw.
Chmiel to wyjątkowa roślina, bo robi się z niego ulubiony napój wielu osób. Ja też mogę warzyć swoje własne piwo. Większość pracy wykonuję w sezonie wiosenno-letnim, jesienią i zimą głównie odpoczywam lub zajmuję się innymi obowiązkami w gospodarstwie.
Jako chmielarka zajmuję się prowadzeniem gospodarstwa, w którym hoduję chmiel. Uprawa chmielu przebiega w kilku etapach. Najważniejszym jest przygotowanie gleby pod uprawę. To właśnie ziemia daje schronienie, minerały, wodę i możliwość wzrostu roślinom. Następnie kupuję sadzonki chmielu gatunków najlepiej nadających się do uprawy w moim gospodarstwie, sama też pozyskuję nasiona z dojrzałych roślin. Potem przystępuję do sadzenia roślin oraz przygotowuję tyczki, po których chmiel będzie się wspinać. Gdyby nie one, chmiel płożyłby się po ziemi, szyszki by gniły i trudno byłoby je zebrać.
Co powinnam umieć?
Muszę umieć obsługiwać ciągnik i maszyny do uprawy roli, pielęgnacji roślin, zbioru szyszek, takie jak: agregaty uprawowe, traktory, kultywatory, sadzarki, opryskiwacze, przenośniki. Muszę umieć dokonać drobnych napraw maszyn oraz wykonywać konstrukcję nośną dla roślin.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę prowadzić własną plantację chmielu albo pracować w rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych lub w urzędach i instytucjach służb rolnych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.