Zdjęcie zawodu
W. męska

Chmielarka

Sadzę, uprawiam i zbieram chmiel. Wykorzystuje się go do produkcji piwa, kosmetyków, lekarstw.

Chmielarka

Sadzę, uprawiam i zbieram chmiel. Wykorzystuje się go do produkcji piwa, kosmetyków, lekarstw.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Chmiel to wyjątkowa roślina, bo robi się z niego ulubiony napój wielu osób. Ja też mogę warzyć swoje własne piwo. Większość pracy wykonuję w sezonie wiosenno-letnim, jesienią i zimą głównie odpoczywam lub zajmuję się innymi obowiązkami w gospodarstwie.

Czym się zajmuję?

Jako chmielarka zajmuję się prowadzeniem gospodarstwa, w którym hoduję chmiel. Uprawa chmielu przebiega w kilku etapach. Najważniejszym jest przygotowanie gleby pod uprawę. To właśnie ziemia daje schronienie, minerały, wodę i możliwość wzrostu roślinom. Następnie kupuję sadzonki chmielu gatunków najlepiej nadających się do uprawy w moim gospodarstwie, sama też pozyskuję nasiona z dojrzałych roślin. Potem przystępuję do sadzenia roślin oraz przygotowuję tyczki, po których chmiel będzie się wspinać. Gdyby nie one, chmiel płożyłby się po ziemi, szyszki by gniły i trudno byłoby je zebrać. 


W kolejnych tygodniach usuwam niepotrzebne pędy, a moim głównym zadaniem jest zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków, w których rosną. Na bieżąco sprawdzam, czy prawidłowo się rozwijają, nawożę je, podlewam i kontroluję stan techniczny urządzeń nawadniających. W pełni wykształcone szyszki chmielu zbierane są zwykle specjalnymi kombajnami. Zebrany chmiel jest następnie sprzedawany albo, w zależności od potrzeb, przechowywany. Można go wykorzystać nie tylko do produkcji piwa, ale także w medycynie, gdyż posiada liczne właściwości lecznicze. 


Co powinnam umieć?

Muszę umieć obsługiwać ciągnik i maszyny do uprawy roli, pielęgnacji roślin, zbioru szyszek, takie jak: agregaty uprawowe, traktory, kultywatory, sadzarki, opryskiwacze, przenośniki. Muszę umieć dokonać drobnych napraw maszyn oraz wykonywać konstrukcję nośną dla roślin.


Muszę wiedzieć, jakie warunki muszę spełnić, aby uprawiać chmiel, muszę znać przepisy ochrony przeciwpożarowej i BHP, zwłaszcza w okresie suszenia szyszek chmielu, oraz te dotyczące ochrony środowiska.
Pobieram i badam próbki gleby, bo musi mieć ona odpowiednią kwasowość, zawartość azotu, fosforu i potasu, zależnie od potrzeb dobieram odpowiednie nawozy, bo zawartość w chmielu pewnych substancji, np. alfakwasów, ma ogromne znaczenie dla jakości surowca, dlatego potrzebuję znajomości chemii.
O chmielu muszę wiedzieć wszystko: jak zapewnić najlepsze warunki wzrostu, jak go uprawiać, np. żeńskie szyszki mają wyższą jakość, więc muszę obrywać męskie, jakie szkodniki atakują roślinę, a także do czego chmiel służy: do produkcji piwa, kosmetyków, leków.
Chmiel jest rośliną ciepłolubną, lubi też światło oraz żyzne i kwaśne, wilgotne gleby, lecz nie lubi mieć korzeni w wodzie, muszę więc wiedzieć, w jakim miejscu założyć plantację.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • spostrzegawczość,
  • podzielność uwagi,
  • systematyczność,
  • dokładność,
  • dyspozycyjność,
  • rzetelność,
  • cierpliwość.

Gdzie mogę pracować?

Mogę prowadzić własną plantację chmielu albo pracować w rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych lub w urzędach i instytucjach służb rolnych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.