Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Operator kamery

Obsługuję kamerę na planie filmowym lub telewizyjnym.

Operator kamery

Obsługuję kamerę na planie filmowym lub telewizyjnym.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy programy telewizyjne, reportaże i filmy są nagrywane oraz montowane sprawnie i profesjonalnie, zgodnie z wytycznymi reżyserów czy realizatorów. Zapewniają oglądającym rozrywkę na wysokim poziomie, możliwość poznania cudów otaczającego nas świata, zobaczenia interesujących wydarzeń, ciekawych ludzi.

Czym się zajmuję?

Jestem odpowiedzialny za realizację zdjęć zgodnie z zaleceniami reżysera, realizatora programu albo operatora obrazu. Mogę pracować indywidualnie, np. z reporterem w terenie, albo w ekipie operatorów, np. przy dużej produkcji filmowej. Współpracuję z innymi osobami zatrudnionymi przy produkcji filmu lub programu telewizyjnego: wózkarzami, oświetleniowcami, dźwiękowcami. Moim narzędziem pracy jest kamera, więc zawsze najpierw sprawdzam jej stan techniczny, zwracając uwagę na obiektywy, statywy, zasilanie. 


Jestem jakby okiem reżysera lub szefa ekipy kamerzystów, muszę zatem uważnie słuchać ich instrukcji dotyczących kompozycji kadru, oświetlenia, kątów ujęć kamery i stosowanych planów: czy będzie to np. widok na całe pomieszczenie, czy też zbliżenie twarzy aktora. W zależności od zaleceń tak poruszam kamerą, żeby zachować płynność przejść między ujęciami, podążać za ruchem postaci, w odpowiednich momentach wykonywać zbliżenia. 
Jeśli pracuję w studiu telewizyjnym, nagrywam programy do montażu, albo obsługuję kamerę podczas emisji na żywo. Audycje transmitowane na żywo wymagają ode mnie kreatywności i szybkiego refleksu, muszę bowiem natychmiast reagować na różne nieprzewidziane sytuacje. Jeżeli nagrywam materiał w terenie, współpracując z reporterem, często sam decyduję o wyborze odpowiednich efektów wizualnych lub najlepszego kąta ustawienia kamery, żeby podkreślić przekaz materiału. Pracuję o różnych porach dnia i w różnych godzinach, często muszę spędzać w pracy wiele dni i nocy pod rząd. 


Co powinienem umieć?


Muszę potrafić posługiwać się programami do montażu materiału filmowego oraz dźwięku, znać rodzaje planów filmowych, np. ogólny, pełny, amerykański, średni, zbliżenie, detal, daleki, i podstawy wykorzystania światła. Muszę potrafić filmować obiekty nieruchome i będące w ruchu, tworzyć sceny i sekwencje filmowe, znać zasady realizacji programów na żywo. 

Znajomość praw fizyki, a zwłaszcza optyki, przydaje mi się do dobierania odpowiednich obiektywów, czasów naświetlania, kontrastu, balansu kolorów, czy efektów takich jak rozmycie tła, refleksy czy halo, jak również do rejestrowania dynamicznych scen za pomocą specjalnych torów i systemów kamerowych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • wyobraźnia przestrzenna,
  • podzielność uwagi,
  • wrażliwość plastyczna,
  • wyczucie reguł kompozycji,
  • spostrzegawczość,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w studiach filmowych i telewizyjnych lub w agencjach reklamowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.