Zdjęcie zawodu
W. męska

Edukatorka zdrowia

Udzielam informacji i edukacji w zakresie medycyny.

Edukatorka zdrowia

Udzielam informacji i edukacji w zakresie medycyny.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pomagam ludziom pokazując im, jak oni sami mogą sobie pomóc. To czasem ważniejsze od leków. Dzięki wiedzy, którą posiadam, unikam sytuacji i produktów mogących mi zaszkodzić. Doskonale wiem, jak dbać o własne zdrowie.

Czym się zajmuję?

Wyręczam lekarzy i pielęgniarki w wyjaśnianiu pacjentom, jak mają dbać o swoje zdrowie. Trafiają do mnie ludzie z różnymi dolegliwościami. Korzystając z materiałów przygotowanych przez lekarzy doradzam im, co mają robić, by ich choroba się nie pogłębiała. Do moich podstawowych obowiązków należy promocja zdrowego stylu życia. W ten sposób chcę przyczynić się do tego, żeby jak najmniej osób zapadało na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość, powodowana np. przez złą dietę i brak odpowiedniej ilości ruchu, choroby serca, choroby nowotworowe, np. nowotwory płuc wywołane paleniem tytoniu, uszkodzenia słuchu i wzroku spowodowane nieprawidłowym korzystaniem z komputerów i smartfonów. 


Podczas rozmów z pacjentami poruszam tematy dotyczące higieny osobistej, zdrowego odżywiania, zdrowia psychospołecznego, edukacji seksualnej oraz substancji psychoaktywnych. Zachęcam do regularnego wykonywania badań diagnostycznych, przypominam o tym, jak ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarzy i zażywanie przepisanych leków. Informuję pacjentów o programach profilaktycznych, dzięki którym można wykonać badania sprawdzające czy jest się chorym na konkretną chorobę lub znajduje się w grupie ryzyka, i zachęcam do uczestnictwa w nich. Prowadzę też grupowe szkolenia w tej tematyce oraz z zakresu pierwszej pomocy. Moim zadaniem jest też aktywizowanie społeczności lokalnej do działań związanych z rozwijaniem postaw prozdrowotnych i zachęcaniem mieszkańców do zdrowego stylu życia. 


Co powinnam umieć? 

W mojej pracy bardzo ważna jest komunikacja z pacjentem, dlatego muszę operować poprawną polszczyzną. 


Muszę znać budowę organizmu człowieka, aby wiedzieć jaką profilaktykę wprowadzić w pracy z pacjentem. 
Muszę wiedzieć jakie procesy zachodzą w organizmie człowieka, aby móc wprowadzić odpowiednią profilaktykę w pracy z pacjentem. 
Przydaje mi się znajomość języka angielskiego, ponieważ w mojej pracy często muszę czytać materiały dostępne w językach obcych, np. czasopisma, prace naukowe, aby być na bieżąco z nowinkami ze świata zdrowia. 
Muszę wiedzieć jak funkcjonuje system zdrowotny w naszym kraju i jak interpretować dolegliwości zgłaszane przez pacjentów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • wyrozumiałość,
  • sumienność,
  • dokładność,
  • systematyczność,
  • dociekliwość,
  • samodzielność,
  • cierpliwość,
  • odporność na stres,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w publicznych i prywatnych zakładach opieki medycznej, organizacjach prozdrowotnych, sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.