Zdjęcie zawodu
W. męska

Testerka destynacji

Sprawdzam jakość bazy noclegowej i atrakcji w miejscowościach turystycznych.

Testerka destynacji

Sprawdzam jakość bazy noclegowej i atrakcji w miejscowościach turystycznych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pracując jako testerka destynacji mogę łączyć pracę z przyjemnością zwiedzania wielu egzotycznych miejsc. Dzięki mnie biuro podróży ma pewność, że oferuje turystom pobyty dopasowane do ich oczekiwań, wiele atrakcji i dobre warunki w hotelach, domkach do wynajęcia, na kempingach lub polach namiotowych.

Czym się zajmuję?

Jako testerka destynacji jeżdżę do miejscowości turystycznych i sprawdzam, czy oferują dobrą bazę noclegową i czy są tam dodatkowe atrakcje, które mogą zainteresować klientów biura podróży zlecającego mi taką misję. Sprawdzając jakość hoteli, które są w ofercie mojego biura podróży, zwracam uwagę na położenie, bliskość plaży lub innych atrakcji, poziom komfortu: nie tylko rozmiary apartamentów, ale też np. widok z okien czy hałas, czystość pokoi i łazienek, pracę personelu: czy są dokładni, uprzejmi i cierpliwi, jak reagują, gdy gość jest niezadowolony z pokoju, albo kiedy coś się zepsuje. W ocenie liczy się też dotychczasowa historia, czyli opinie gości, którzy się tu zatrzymywali, np. czy były problemy z utrzymaniem dobrych warunków sanitarnych albo z jakością jedzenia. 


Do moich obowiązków należy też klasyfikacja obiektów noclegowych: hoteli, pensjonatów, apartamentów, pod względem ich popularności w określonych grupach odbiorców: rodzin z dziećmi, seniorów, singli, osób aktywnych, szukających ciszy, lubiących gwarne życie miasta,… Żeby dobrze wywiązywać się z powierzonych mi zadań muszę w trakcie pobytu przetestować jak największą liczbę lokalnych atrakcji. Dlatego raczej nie leżę przez cały czas przy hotelowym basenie ani na plaży, lecz uczestniczę w oferowanych przez hotel wycieczkach fakultatywnych, zwiedzam okolicę na własną rękę - staram się odkrywać mało znane, malownicze zakątki, poznawać lokalne ciekawostki, inspirujących ludzi. 
Szukam kafejek, restauracji, barów, w których warto zjeść lub wypić, testuję lokalną kuchnię, zwiedzam miejscowe zabytki, muzea, parki, szlaki trekkingowe,… Zwracam uwagę na poziom bezpieczeństwa, np. czy łatwo można paść ofiarą kieszonkowców, ceny, szukam pamiątek, które warto kupić, sprawdzam, na jaką opiekę zdrowotną mogą liczyć turyści. Jeśli sprawdzam jakość usług na kempingach i polach namiotowych albo ofertę wypożyczalni samochodów, muszę mieć prawo jazdy. Po powrocie ze służbowej podróży przychodzi czas na obróbkę zdjęć i filmików oraz pisanie raportów z miejsc, do których mnie wysłano. 


Co powinnam umieć?

Często materiały z wyjazdu służą nie tylko do użytku wewnętrznego, lecz są też umieszczane na stronie internetowej biura podróży, dlatego przydaje mi się umiejętność robienia dobrych zdjęć i filmów oraz dobra znajomość informatyki. 


W mojej pracy bardzo ważna jest też znajomość języków obcych, bo dzięki niej mogę swobodnie rozmawiać z personelem obiektów noclegowych, sprzedawcami pamiątek, jedzenia, kierowcami lokalnych środków transportu i innymi osobami. Mogę wyszukiwać lokalne atrakcje nieopisane w sieci i mieć lepszy kontakt z miejscową kulturą. 
Żeby dobrze przygotować się do podróży ważna jest znajomość lokalnego klimatu, np. jakiej pogody można się spodziewać w danym miesiącu, przydaje mi się też wiedza o zasadach ruchu samochodowego: czy jest lewo- czy prawostronny, czy o tym, jak trzeba się ubrać, żeby móc wejść do cerkwi, kościoła lub meczetu. 
Znajomość matematyki przydaje mi się zwłaszcza, gdy mam do przetestowania budżetowe opcje pobytu w jakiejś miejscowości, chcę przekalkulować, czy bardziej opłaca się droższy hotel przy plaży z własnym basenem, czy tańszy, ale taki, z którego trzeba codziennie dojeżdżać do różnych atrakcji, czy warto kupować wycieczki na miejscu, czy rezerwować w sieci przed przyjazdem, czy lepiej postawić na miejscową komunikację, np. pociągi, busy, czy wynająć samochód, i jaki. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • otwartość na doświadczenia,
  • spontaniczność,
  • samodzielność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w biurach podróży.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.