Badam wszelkie procesy zachodzące we wnętrzu i na powierzchni Ziemi.
Zawód geolożki jest niezwykle ciekawy. Łączy w sobie pracę detektywistyczną z przebywaniem na łonie natury. Często mogę poczuć się jak podróżniczka odkrywająca nowe krainy, nawet jeśli znajdują się niedaleko miejsca, gdzie mieszkam. W dodatku rzadko kiedy muszę się śpieszyć, bo obiekty moich badań to skały – które zwykle nie są zbyt ruchliwe i cierpliwie na mnie czekają. To, co dla zwykłego człowieka jest po prostu kamieniem, dla mnie jest fascynującą zagadką do rozwiązania. W dodatku mogę przysłużyć się innym ludziom. Moja praca pozwala znajdować nowe złoża surowców i źródła wody pitnej, zapobiegać skutkom katastrof naturalnych i chronić nasze środowisko przed zniszczeniem.
Badam dzieje naszej planety i jej budowę, skupiając się przede wszystkim na skorupie ziemskiej. Interesują mnie wszelkie procesy zachodzące we wnętrzu i na powierzchni Ziemi, zarówno te bardzo powolne, np. wypiętrzanie się łańcuchów górskich czy erozja, jak i te bardzo szybkie, np. osunięcia ziemi czy erupcje wulkanów. Pracuję jak detektyw, próbując odtworzyć geologiczną przeszłość na podstawie śladów pozostawionych w skałach. Te ślady to skamieniałości organizmów żyjących setki milionów lat temu, ciekawe minerały i struktury przestrzenne, a także ślady chemiczne, biologiczne i izotopowe.
Co powinnam umieć?
Muszę znać cechy fizyczne i optyczne minerałów i potrafić je rozpoznawać, znać budowę wewnętrzną i skład mineralny różnych rodzajów skał, badać właściwości mechaniczne i chemiczne pobranych próbek. W moim zawodzie ważna jest także wiedza z chemii, bo muszę znać procesy chemiczne prowadzące do powstawania minerałów, skał, rud, kopalin energetycznych i znać możliwości ich wykorzystania w różnych dziedzinach przemysłu.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w instytucjach badawczych, na uczelniach wyższych, w firmach wykonujących badania geologiczne. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.