W dzisiejszym świecie większość informacji czerpiemy z internetu. Tam dowiadujemy się o ciekawych wydarzeniach, robimy zakupy, szukamy dobrego hydraulika, kiedy cieknie nam kran,… Dla każdej firmy, od najmniejszej do największej, obecność w sieci i posiadanie dobrej strony internetowej jest więc niezbędne, żeby odnieść sukces. Nie wystarczy jednak ładna grafika i ciekawe teksty. Ważne, żeby strona firmy pojawiała się na wysokim miejscu w wynikach wyszukiwania. Innymi słowy, żeby po wpisaniu w wyszukiwarkę, najlepiej dowolną, zapytania \"ekspresowe tłumaczenia\", strona naszego biura tłumaczeń była na samej górze listy stron internetowych, które wyszukiwarka uznaje za najlepiej pasujące do tego hasła.
To ważne, ponieważ większość internautów zwraca uwagę ledwie na kilka pierwszych wyników wyszukiwania. Istnieją różne sposoby na \"przekonanie\" wyszukiwarki, że właśnie ta, a nie inna strona internetowa powinna znaleźć się na początku listy. “Przekonywaniem” zajmują się specjaliści tacy, jak ja, nazywani także specami do spraw SEO - Search Engine Optimization, czyli poprawiania pozycji stron w wynikach wyszukiwania. Jak to robię? Kolejność wyświetlania stron www w pewnym stopniu zależy od liczby wystąpień słów kluczowych, np. \"dentysta\", usługi remontowe\", \"prezenty świąteczne\", zarówno na samej stronie, jak i w jej adresie URL.
Wpływ na miejsce “w szeregu” ma jednak także szybkość ładowania strony, ilość treści, jakie są na niej publikowane i częstotliwość dodawania nowych, liczba odnośników kierujących ruch na “moją” stronę oraz ich jakość: im bardziej popularne są te strony, tym lepiej dla “mojej”, a także posiadanie firmowego profilu w mediach społecznościowych. Moim zadaniem jest optymalizacja wszystkich elementów, które mają wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Wiem, jak działają algorytmy wyszukiwarek internetowych oraz jakie działania są nieakceptowane przez właścicieli wyszukiwarek i jakie kary mogą nałożyć na strony, których administratorzy nie przestrzegają regulaminów, np. spadek pozycji strony na liście wyników wyszukiwania.
Piszę teksty dotyczące działalności firmy lub redaguję je tak, by zawierały jak najwięcej słów kluczowych, czyli takich, które potencjalni klienci najczęściej wpisują w wyszukiwarki poszukując konkretnego towaru lub usługi. Im więcej razy słowo kluczowe pojawia się na stronie, tym lepiej, warto wpisywać także synonimy i wyrazy bliskoznaczne. Poprawiam także kod HTML strony lub serwisu, usuwam błędy, np. zakładki, które nie chcą się otworzyć, dzielę udostępniane w serwisie informacje na odpowiednie podstrony, zawierające słowa kluczowe w adresie URL, przyspieszam ładowanie, np. zmniejszając wagę zdjęć, albo wykorzystując pamięć cache przeglądarki.
Do moich zadań należy też dostosowanie strony lub serwisu do potrzeb i możliwości urządzeń mobilnych - to ważne, bo coraz więcej osób korzysta z wyszukiwarki w swoim smartfonie, czy na tablecie. Muszę być systematyczna, bo wyszukiwarki często wprowadzają zmiany w algorytmie pozycjonującym strony, użytkownicy przeszukują zasoby sieci używając nowych słów kluczowych, no i konkurencyjne firmy też starają się, żeby ich strony znalazły się wysoko na liście wyników wyszukiwania.
Co powinnam umieć?
W mojej pracy podstawa to wiedza z informatyki, muszę potrafić posługiwać się językami programowania skryptowego, np. PHP, JavaScript, Python, znać i wykorzystywać w praktyce protokoły sieciowe, np. HTML, CSS, tworzyć strony www i umieć przyspieszać ich wczytywanie.
Niezbędna jest też znajomość matematyki, choćby do budowania algorytmów i ich wykorzystywania przy tworzeniu nowych stron/serwisów internetowych oraz do ulepszania już istniejących w taki sposób, żeby poprawić ich pozycjonowanie. Do tego przydaje się też “lekkie pióro”, czyli umiejętność sprawnego przekuwania myśli w teksty, które będą ciekawe i chętnie czytane, a przy tym będą zawierać elementy podwyższające ich pozycję w wynikach wyszukiwania.
Muszę dobrze znać język angielski, zwłaszcza terminologię techniczną, ponieważ większość programów komputerowych, które wykorzystuję do tworzenia i poprawiania stron internetowych bazuje na tym języku. Znajomość angielskiego pozwala mi też na udział w anglojęzycznych kursach podnoszących moje kwalifikacje oraz na znalezienie dobrej pracy za granicą.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- cierpliwość,
- dokładność,
- samodzielność,
- kreatywność,
- umiejętność logicznego myślenia,
- zdolności analityczne.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach marketingowych, reklamowych, interaktywnych, firmach programistycznych, w przedsiębiorstwach z rozmaitych branż, które chcą aby ich strony internetowe pojawiały się wysoko w wynikach wyszukiwania internetowych wyszukiwarek.