Mapa Karier v 4.0.0

Nastaw uczniów na rozwój: lekcja o koncepcji growth mindset

Autor: Klaudia Stano; Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024

Czy Twoi uczniowie czują się mądrzy wtedy, gdy nie popełniają błędów, czy wtedy, gdy dzięki wysiłkowi zdobywają nową wiedzę i umiejętności? Wypróbuj pomysł na zajęcia, dzięki któremu młodzi ludzie przyjrzą się koncepcji nastawienia na rozwój, czyli przekonaniu, że możemy rozwijać kompetencje przez całe życie, niezależnie od wrodzonych zdolności.

picture

Ten pomysł na lekcję w formacie PDF możesz pobrać tutaj. Aby przygotować się do prowadzenia zajęć na temat koncepcji growth i fixed mindset, koniecznie przeczytaj nasz artykuł na blogu Czym jest growth mindset i jak go pielęgnować u młodych ludzi? i/lub obejrzyj nagranie webinaru na ten temat.

Cel zajęć

Uczeń zna koncepcję nastawienia na rozwój i nastawienia na stałość oraz umie ją odnieść do własnego życia.

Etap edukacyjny

  • klasy VII-VIII szkoły podstawowej;
  • szkoła ponadpodstawowa.

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z lutego 2019 r. (kl. VII-VIII szkoły podstawowej)

  • Uczeń określa znaczenie uczenia się przez całe życie (3.4).

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (liceum, technikum, szkoła branżowa 1 st.)

  • Uczeń określa korzyści wynikające z uczenia się przez całe życie w rozwoju osobistym i zawodowym (3.2 / 3.3).

Sprzęt i materiały

Zajęcia krok po kroku

Rozgrzewka: talent czy wysiłek?

Zainicjuj dyskusję z uczniami:

  • Czy uważacie, że aby być w czymś dobrym, trzeba mieć do tego talent, czy konieczna jest ciężka praca?
  • Jak się czujecie, gdy popełnicie błąd?
  • Czy zdarzyło Wam się coś odkryć w wyniku popełnienia błędu?
  • Jak reagujecie na krytykę innych osób, gdy coś Wam nie wyjdzie?
  • Ile prób podejmujecie, zanim się poddacie?

Wytłumacz, że w dalszej części zajęć przyjrzycie się koncepcji growth i fixed mindset, opracowanej przez psycholożkę Carol Dweck, która pokazuje, że wrodzone zdolności nie muszą determinować naszych osiągnięć.

Nastawienie na rozwój a nastawienie na stałość [wideo]

Obejrzyj z uczniami 6-minutowe wideo o różnicach między growth a fixed mindset. Poproś uczniów o robienie notatek podczas oglądania, np. poprzez podzielenie kartki zeszytu na dwie kolumny i notowanie z jednej strony charakterystycznych cech osób nastawionych na rozwój, a z drugiej – nastawionych na stałość.

Po obejrzeniu filmu podsumujcie różnice pomiędzy growth i fixed mindset. Zapytaj, co Twoi uczniowie sądzą o przedstawionej w filmie koncepcji. Czy się z nią zgadzają? Do którego nastawienia jest im bliżej na co dzień?

Znajdź różnice między growth mindset a fixed mindset [ćwiczenie]

Aby utrwalić wiedzę uzyskaną podczas filmu, poproś uczniów o wykonanie jednego lub dwóch ćwiczeń, które dla Was przygotowaliśmy. W obydwu chodzi o to, aby zastanowić się, które stwierdzenia pasują do growth mindset, a które do fixed mindset.

1. Interaktywne ćwiczenie w Genial.ly

2. Aktywna karta pracy do pracy online lub wydrukowania  

Poprawne odpowiedzi do tabeli znajdziesz tutaj.

Nastawienie na rozwój a codzienność uczniów

Zbliżając się do końca zajęć zaproponuj uczniom ćwiczenie, które odniesie koncepcję nastawienia na rozwój i nastawienia na stałość do sytuacji, z którymi młodzi ludzie mierzą się na co dzień.

Treść ćwiczenia:

Pomyśl o hipotetycznym niepowodzeniu, z którym być może będziesz się musiał(a) zmierzyć w niedalekiej przyszłości, i dopisz do niego dwa scenariusze:

jeden, zakładający Twoje nastawienie na rozwój;

drugi, zakładający Twoje nastawienie na stałość.

Które z tych dwóch podejść będzie dla Ciebie lepsze? Jakie widzisz plusy i minusy jednego i drugiego?

Powyższe ćwiczenie to nasza propozycja na pobudzenie refleksji, jednak możesz ją dowolnie zmodyfikować, np. proponując uczniom analizę wybranego zdarzenia z przeszłości. Celem tej części zajęć jest uświadomienie uczniom, w jaki sposób może się potoczyć konkretna sytuacja z ich życia w zależności od przyjętego nastawienia.

Dokąd zaprowadzi Cię wiedza o growth mindset?

Pod koniec poproś uczniów o krótką refleksję na temat wiedzy zdobytej na lekcji poprzez zadanie pytania: Dokąd zaprowadzi Was wiedza o growth mindset? Odpowiedzi możesz zebrać w formie rundki, podczas której każdy wypowiada 1-2 zdania podsumowania lub anonimowo, korzystając np. z aplikacji Padlet lub Mentimeter.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wykorzystać narzędzie Mentimeter do tworzenia interaktywnych ćwiczeń, obejrzyj nasze wideo-szkolenie. Znajdziesz je tutaj>>.

Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie tego pomysłu na lekcję, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.

Inne pomysły na lekcję, które mogą Ci się spodobać:



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.