Mapa Karier v 4.0.0

Historie kwitnących talentów

Autor: Alicja Maszk; Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024

Czy każdy z nas ma talent? W jaki sposób możemy go w sobie obudzić? W jakim stopniu nasze zainteresowania wpływają na przyszłą ścieżkę edukacyjno-zawodową? Zapoznaj uczniów z historiami pięciu młodych osób, których pasje i zdolności mogą okazać się początkiem ich kariery edukacyjno-zawodowej w dorosłym życiu.

picture

Cele zajęć

Uczeń:

  • rozróżnia pojęcia: zdolności, umiejętności, zainteresowania;
  • rozpoznaje i nazywa zdolności, umiejętności oraz mocne strony rówieśników;
  • określa przydatność poszczególnych umiejętności w kontekście pracy w różnych branżach.

Etap edukacyjny

  • klasy VII-VIII
  • szkoły ponadpodstawowe

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z lutego 2019 r. (klasy VII - VIII szkoły podstawowej)

  • Uczeń rozpoznaje własne zasoby (zainteresowania, zdolności, uzdolnienia, kompetencje, predyspozycje zawodowe) (1.2.)

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z lutego 2019 r. (liceum, technikum, szkoła branżowa)

  • Uczeń analizuje własne zasoby (zainteresowania, zdolności, uzdolnienia, kompetencje, predyspozycje zawodowe) w kontekście planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej (1.5.) (częściowo)

Sprzęt i materiały

  • historie młodych osób wydrukowane w formacie A4 (Załącznik 1)

Zajęcia krok po kroku

1. Rozmowa to zawsze dobry wstęp

Zajęcia warto zacząć od dyskusji z uczniami na temat tego czym są umiejętności, zdolności oraz pasje. Młodzi ludzie nierzadko wykazują trudności w rozróżnianiu czynności, których wykonywanie sprawia im przyjemność, od talentów i naturalnych mocnych stron, które wyróżniają ich na tle innych osób.

Sugerujemy pokierowanie dyskusji w taki sposób, aby jej efektem była umiejętność rozpoznawania przez podopiecznych tych trzech zjawisk, a także uświadomienie, że każdy z nas ma lub może rozwinąć w sobie jakiś talent.

Wskazówka:

  • umiejętność - zdolność nabyta na drodze nauki i praktyki, która pozwala efektywnie wykonywać określone zadania; 
  • zdolność - wrodzona predyspozycja do wykonywania różnorodnych czynności i zadań, która umożliwia osiągnięcie pełnego potencjału w danym obszarze, pod warunkiem, że jest pielęgnowana i rozwijana.

Więcej na temat rozwijania umiejętności i talentów przez młodych ludzie znajdziecie w pomyśle na lekcje Nastaw uczniów na rozwój: lekcja o koncepcji growth mindset

2. Historie, które pomogą zrozumieć - nauka na przykładach

Podziel klasę na zespoły cztero lub pięcioosobowe. Każdej drużynie rozdaj po jednej historii młodego człowieka, posiadającego określone pasje i zdolności (lub po dwie - nie ma przeciwwskazań do tego, aby dwie grupy opracowywały tę samą historię, daje to wówczas pole do szerszej dyskusji na forum).

Przygotowaliśmy 5 historii, które możesz pobrać tutaj >> Ich bohaterami są Zuzia, Kamil, Marta, Emilia, Tomek – rówieśnicy Twoich uczniów.

Talenty i zdolności Emilii - Historia kwitnących talentów - scenariusz lekcji - Mapa Karier

Zadaniem zespołów jest wspólne przeanalizowanie opisów i udzielenie odpowiedzi na 4 zawarte pod nimi pytania. Poinformuj uczniów ile mniej więcej czasu przewidujesz na pracę w grupach (w zależności od wieku bądź charakteru klasy sugerujemy widełki czasowe 15-25 minut). W trakcie wykonywania zadania przez zespoły, warto podejść do każdego z nich, udzielić dodatkowych wskazówek i odpowiedzieć na ewentualne wątpliwości, wypływające podczas analizy opisów.

3. Omówienie historii

Każdy z zespołów kolejno prezentuje na forum efekty swojej pracy. Pozostałe drużyny mają wówczas możliwość zadawania dodatkowych pytań lub sugerowania własnych rozwiązań i interpretacji. Ważne, aby uświadomić uczniom, że w tym ćwiczeniu nie ma ani dobrych, ani złych odpowiedzi. Naszym zadaniem jest uzupełnienie wyników prac o ewentualne własne wnioski i sugestie.

Wskazówka: pomysły i odpowiedzi mogą również zostać zapisane na tablicy lub dużym arkuszu, który będzie widoczny dla każdego ucznia.

4. Podsumowanie - podstawa efektywnych zajęć!

W tym przypadku nie narzucamy określonej formuły podsumowania zajęć. Można go dokonać w dowolny sposób - poprzez „burzę mózgów”, dyskusję lub krąg, w którym każdy z uczestników wymienia jedną zdolność, umiejętność lub talent, które posiadają. Forma podsumowania powinna być dostosowana do charakteru i dynamiki klasy.


Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie tego pomysłu na lekcję, będziemy wdzięczni za wypełnienie anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.


Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać:



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.