Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Hodowca zwierząt futerkowych

Prowadzę fermę zwierząt futerkowych.

Hodowca zwierząt futerkowych

Prowadzę fermę zwierząt futerkowych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Zwierzęta na mojej fermie są hodowane w dobrych warunkach, otrzymują wartościową paszę i są szczepione przeciwko chorobom. Z ich skór powstają później piękne futrzane płaszcze, czapki, torebki, kołnierze.

Czym się zajmuję?

Prowadzę fermę, na której hoduję zwierzęta futerkowe, takie jak norki, szynszyle, lisy, nutrie, jenoty, fretki, króliki czy tchórzofretki. Jak każdy przedsiębiorca chcę, żeby moja działalność przynosiła zyski, dlatego przed założeniem fermy muszę ocenić, jakie zwierzęta najbardziej opłaca się hodować, bo np. ich skóry osiągają wysokie ceny, jest na nie duże zapotrzebowanie albo hodowla nie wymaga dużych nakładów.


Muszę też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego miejscowości, w której chcę prowadzić fermę, aby sprawdzić, czy mogę tam prowadzić taką działalność, oraz uzyskać decyzję środowiskową, która określa, czy moja hodowla nie będzie miała złego wpływu na lokalne środowisko, np. dlatego, że są to tereny objęte różnymi formami ochrony przyrody. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji środowiskowej muszę postarać się o pozwolenie na budowę, jeśli mam wybudować \"od zera\" wszystkie niezbędne budynki. lub przebudowę, jeśli chcę zaadaptować na swoje potrzeby istniejące już budynki, np. nieużywane spichlerze.


Co powinienem umieć? 

Powinienem znać się na biologii i chemii, ponieważ muszę zapewnić zwierzętom właściwe dla ich gatunku warunki pobytu: temperaturę, wilgotność, wentylację, oświetlenie, oraz czystą wodę i odpowiednią paszę, zawierającą wszystkie niezbędne składniki mineralne, witaminy, białko we właściwych proporcjach. Muszę też wiedzieć, w jakich warunkach przechowywać pasze, aby nie traciły zbyt szybko swoich właściwości odżywczych.


Wiedza z chemii przydaje mi się także, gdy wybieram odpowiednie środki do czyszczenia i odkażania klatek, poideł, wybiegów, karmników, do sprzątania chłodni, magazynów i przechowalni oraz do dbania o moje własne bezpieczeństwo podczas pracy, np. właściwej dezynfekcji rąk i odzieży, aby uniknąć zakażenia chorobami odzwierzęcymi.
Muszę potrafić znakować zwierzęta z mojej hodowli, rozpoznawać objawy chorobowe, aby w porę wezwać weterynarza, wybierać do rozmnażania najlepsze i najzdrowsze osobniki, wiedzieć, jak dbać o nowonarodzone młode. Muszę też potrafić wybierać do uboju osobniki o najlepszym futrze oraz przygotowywać skóry do składowania w magazynie i transportu do nabywców.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • umiejętność planowania pracy fermy,
  • umiejętność przewidywania, jakie skutki przyniosą podejmowane przeze mnie decyzje,
  • umiejętność szybkiego reagowania w sytuacjach nietypowych, np. gdy zwierzęta nagle zachorują.

Gdzie mogę pracować? 

Jako hodowca zwierząt futerkowych prowadzę własną fermę.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.