ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Pielęgniarka

Opiekuję się chorymi w szpitalach i w domach. Wykonuję zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze, rehabilitacyjne, diagnostyczne.

Pielęgniarka

Opiekuję się chorymi w szpitalach i w domach. Wykonuję zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze, rehabilitacyjne, diagnostyczne.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Czuwając nad pacjentami w placówce medycznej lub odwiedzając ich w domach pomagam im wracać do zdrowia lub radzić sobie z nieuleczalną chorobą. Uśmiech na twarzach pacjentów i ich rodzin to dla mnie największa nagroda.

Czym się zajmuję?

Ogólnie mówiąc pomagam lekarzom. Do moich obowiązków należą zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze, rehabilitacyjne, diagnostyczne. Wykonuję szczepienia ochronne dzieci i dorosłych, robię zastrzyki domięśniowe i dożylne, zakładam kroplówki, opatruję rany niewymagające szycia i drobne urazy, np. stłuczenia, podaję chorym leki, mierzę temperaturę i ciśnienie, obsługuję sprzęt do badania EKG – to badanie pracy serca, EEG – to badanie bioelektrycznej aktywności mózgu. 


Opiekując się osobami niepełnosprawnymi i obłożnie chorymi pomagam im lub wyręczam je w takich codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie się, przemieszczanie się z łóżka na wózek inwalidzki. Karmię pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie jeść, dbam o to, aby osoby stale leżące w łóżku nie dostały odleżyn ani przykurczów: zmieniam im pozycję, oklepuję, masuję, dopasowuję specjalne podkładki zmniejszające nacisk na skórę i utrzymujące kończyny w neutralnej pozycji. 
Przygotowuję pacjentów do operacji i badań diagnostycznych, instruuję chorego, jak powinien dbać o siebie po wyjściu ze szpitala, żeby przyspieszyć powrót do zdrowia, uczę rodziny niepełnosprawnych i obłożnie chorych pacjentów, jak właściwie się nimi opiekować. Żeby móc pracować w tym zawodzie muszę skończyć studia pielęgniarskie. 


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić opiekować się pacjentami w placówkach medycznych i w domach, wiedzieć, jakie leki łagodzą np. gorączkę, albo uporczywy, silny ból i jak je podawać, umieć pobierać krew, zakładać wenflon, podłączać kroplówkę. 


Muszę znać anatomię i fizjologię człowieka, wiedzieć o chorobotwórczych mikrobach: bakteriach, wirusach, grzybach, pasożytach oraz chorobach, które wywołują, muszę wiedzieć, jak bezpiecznie pobierać krew i inne materiały do badań analitycznych, aby unikać zakażenia. 
Potrzebuję też dobrej znajomości chemii, a dokładniej – farmakologii, żeby orientować się w składzie najczęściej wykorzystywanych leków i wiedzieć, jak działają one na organizm człowieka, których nie można stosować równocześnie, np. w tym samym wlewie kroplowym, ponieważ np. mają różny odczyn i mogą się nawzajem neutralizować, a których nie wolno podawać pacjentowi uczulonemu na konkretną substancję. 
Muszę znać fizykę, w tym takie zagadnienia jak magnetyzm czy elektryczność, żeby rozumieć działanie sprzętu medycznego, którego używam podczas pracy, oraz wiedzieć, jak bezpiecznie z niego korzystać. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • empatia,
  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • dyskrecja,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w państwowych lub prywatnych szpitalach, ośrodkach zdrowia, hospicjach, domach pomocy społecznej – wszędzie tam, gdzie chorzy potrzebują fachowej opieki.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.