Mapa Karier v 4.0.0

Mapa Karier - gdzie można z nią dojść i jak się po niej poruszać?

Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023

Jak pomóc uczniom zaplanować karierę? Czy diagnozowanie predyspozycji zawodowych u młodych ludzi i kierowanie ich w stronę jednego zawodu to dobre rozwiązanie wobec szalonego tempa zmian na rynku pracy i postępu technologicznego? To pytania, które stały za pomysłem stworzenia Mapy Karier.

picture

Czym jest Mapa Karier i dlaczego powstała?

Mapa Karier to interaktywne, darmowe narzędzie dedykowane doradcom zawodowym, nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim, którzy poszukują rozwiązań wspierających planowanie ścieżek kariery i wyboru kierunku kształcenia w pracy z dziećmi i młodzieżą. Na naszej stronie znajdują się m. in. szczegółowe opisy ponad 700 zawodówbezpłatne scenariusze zajęć dla uczniów od przedszkola do szkół ponadpodstawowych oraz blog z inspiracjami.

Mapa Karier

Z pomocą Mapy Karier można odkryć, lepiej poznać i porównać setki zawodów oraz przekonać się, jak wygląda droga od szkoły podstawowej do ich wykonywania. Chcemy ułatwić doradcom i nauczycielom prowadzenie w szkole atrakcyjnych zajęć, podczas których będą oni rozmawiać z uczniami o zawodach, kwalifikacjach, możliwościach ich zdobycia oraz potrzebach rynku pracy. Mogą oni wykorzystywać Mapę Karier na godzinie wychowawczej lub podczas zajęć z doradztwa zawodowego, które są obowiązkowe w klasach siódmej i ósmej szkoły podstawowej, a także w szkołach ponadpodstawowych. W tym celu publikujemy i wciąż aktualizujemy bank pomysłów ze szczegółowymi konspektami lekcji, których tematy są zgodne z treściami z rozporządzenia.

Mapa Karier zachęca do otwartego, nieskrępowanego myślenia o przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Inaczej niż w przypadku standardowych testów predyspozycji zawodowych, staramy się pokazać, że planowanie kariery nie polega na podjęciu jednej wiążącej na całe życie decyzji. Większość uczniów będzie w przyszłości kilkakrotnie w ciągu swojej kariery zmieniać miejsce pracy, a czasem nawet zawód. Rynek pracy zmienia się szybciej i bardziej dynamicznie niż kiedyś, już za kilka lat będzie on wyglądał zupełnie inaczej niż dziś, pojawią się nowe stanowiska pracy, rozwiną kolejne branże zawodowe. W dalszej przyszłości przy wykonywaniu wielu czynności ludzi zastąpią inteligentne maszyny. Warto zatem rozmawiać z uczniami o gotowości do przekwalifikowania się oraz o różnych sposobach zdobywania kompetencji i umiejętności.

W Mapie Karier obserwujemy na bieżąco wciąż zmieniający się rynek pracy i dostarczamy narzędzia służące do tego, by działania związane z planowaniem swojej przyszłości odbywały się w sposób świadomy i przemyślany, ale jednocześnie elastyczny. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach Wybory edukacyjne i zawodowe w kontekście tymczasowości i niepewności oraz Przyszłość rynku pracy: zawód czy kompetencje?

Co znajdziesz na Mapie Karier?

Do dyspozycji użytkowników są dwa główne tryby pracy z Mapą: Miasto zawodów oraz Ścieżki kariery.

Miasto zawodów

Miasto zawodów dedykowane jest dzieciom w wieku przedszkolnym i w pierwszych klasach szkoły podstawowej i zachęca do poszukiwania różnych profesji na specjalnie zbudowanej do tego celu mapie miasta (i okolic)To tryb dla odkrywców. Ukryliśmy tu w różnych budynkach wszystkie opisane przez nas zawody. Można łatwo sprawdzić, jakie zawody spotyka się np. w banku, na lotnisku czy w filharmonii. W ten sposób staramy się pokazać nie tylko miejsce pracy różnych osób, ale również różnorodność zawodów, które można wykonywać w jednej lokalizacji. Ten tryb stworzyliśmy przede wszystkim dla dzieci, ale przy eksplorowaniu Miasta zawodów nawet dorośli będą się dobrze bawić!

Miasto Zawodów

Aby poznać wszystkie funkcjonalności i możliwości Miasta zawodów, obejrzyj fragment webinaru, podczas którego krok po kroku pokazujemy, w jaki sposób poruszać się po naszej stronie oraz zapoznaj się z artykułem Orientacja zawodowa w klasach I-III. Podstawy prawne, teorie rozwojowe i pomysły na zajęcia, w którym znajdziesz wiele pomysłów na ciekawe zajęcia z Miastem zawodów.

Ścieżki kariery

Ścieżki kariery

Ścieżki kariery pozwalają na przeglądanie wszystkich zasobów Mapy w widoku listy. Jeśli nauka ma pomóc uczniom w zdobyciu dobrej i satysfakcjonującej pracy, to musi być w jasny sposób połączona z tym, czego będzie wymagać od nich świat również poza murami szkoły. Dlatego opisując poszczególne zawody w trybie Ścieżek kariery staramy się kompleksowo pokazać drogę edukacyjną, która może do nich prowadzić – od przedmiotów szkolnych po studia uniwersyteckie; od przydatnych kursów, po wymagane egzaminy i certyfikaty. Każdy zawód ma tutaj swój opis, przykładowe ścieżki edukacyjne oraz listę wymaganych kompetencji, zarówno zawodowych, jak i dotyczących wiedzy z poszczególnych przedmiotów szkolnych.

W trybie Ścieżek kariery znajdziesz innowacyjne narzędzie - Filtr preferencjiJest to funkcjonalność, dzięki której łatwo odfiltrujesz z bazy zawodów te, które mogą najbardziej Ci się spodobać, poprzez wskazanie własnych preferencji dotyczących przyszłej pracy - np. czynności, które chce się wykonywać na co dzień; stopień kontaktu z ludźmi; poziom posiadanych kompetencji cyfrowych czy > wiedzy z poszczególnych przedmiotów szkolnych. Więcej na temat tego narzędzia przeczytasz w artykule Filtr preferencji w pytaniach i odpowiedziach.

Co jeszcze oferuje Mapa Karier?

Blog i Pomysły na lekcje

Zawierająca ponad 700 rekordów baza zawodów w Mapie Karier rośnie z miesiąca na miesiąc, a wraz z nią przybywa pomysłów na jej wykorzystanie. Stale rosnącą bazę scenariuszy zajęć oraz mnóstwo inspiracji do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą znajdziesz w dziale Pomysły na lekcje, gdzie zamieszczamy zarówno ciekawe, interaktywne materiały edukacyjne (również do pracy zdalnej), jak i gotowe konspekty lekcji, które dopasowujemy do treści programowych z rozporządzenia MEN. Scenariusze możesz selekcjonować po poziomie edukacyjnym, dla którego zostały opracowane.

Mapa Karier - pomysły na lekcje

Koniecznie zaglądaj też na naszego bloga, gdzie regularnie publikujemy artykuły na temat rynku pracy, ciekawych zawodów oraz rozwoju doradztwa zawodowego.

Bezpłatny kurs online

Mapa Karier oferuje również bezpłatny kurs online „Coaching kariery na miarę XXI wieku” stworzony dla doradców i doradczyń zawodowych oraz wszystkich osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje i stawiać czoła wyzwaniom współczesnego świata, rynku pracy i nowinkom technologicznym. Kurs powstał w ramach projektu Erasmus+ dzięki partnerstwu ekspertek i ekspertów z Polski, Czech, Słowacji i Norwegii.

figure

W kursie na pewno znajdziesz coś dla siebie. W czterech modułach podejmujemy następujące tematy: Współczesny rynek pracy, Rozwój zawodowy i osobisty doradcy, Doradztwo zawodowe w edukacjiorazZmieniająca się rola doradcy zawodowego. Każdy moduł to osobna dawka inspiracji, interaktywnych ćwiczeń, materiałów wideo i audio, pytań do refleksji oraz linków do dodatkowych zasobów na dany temat.

Kurs jest bezpłatny, a po ukończeniu każdego modułu oraz całego kursu otrzymasz imienne zaświadczenieSprawdź, jak dołączyć do kursu!

Webinary

W ramach naszych działań szkolimy nauczycieli, wychowawców i doradców zawodowych oraz podpowiadamy rodzicom, w jaki sposób mogą wspierać dzieci przy wyborze szkoły i kierunku kształcenia.

Nasze szkolenia realizujemy m. in. poprzez darmowe webinary, podczas których wspieramy nauczycieli i edukatorów realizujących działania z doradztwa zawodowego np. Wychowanie dla przyszłości. Webinar dla wychowawców klas IV-VIII, czy też analizujemy bieżącą sytuację na rynku pracy: Noworoczny przegląd danych o rynku pracy i edukacji lub wraz z zaprzyjaźnionymi doradcami i ekspertami dzielimy się inspiracjami: Bezpłatny webinar - Doradco, zainspiruj się na wiosnę!

Mapa Karier - kanał YouTube

Wszystkie nagrania znajdziesz na naszym kanale YouTube.com/MapaKarier i możesz je w każdej chwili bezpłatnie odtworzyć. Zachęcamy Cię do korzystania z tej możliwości, a także udostępniania naszych webinarów wszystkim, którzy mogą być nimi zainteresowani!

#ZawodowyStream

#ZawodowyStream to spotkania z przedstawicielkami i przedstawicielami różnych branż, podczas których poznajemy specyfikę pracy w różnych zawodach oraz odpowiadamy na pytania młodzieży. Do tej pory zorganizowaliśmy spotkania z przedstawicielkami i przedstawicielami m. in. sektora kosmicznego, filmowego i humanitarnego, a także branży morskiej, leśnej i data science. 

Nagrania ze spotkań możesz obejrzeć na stronie #ZawodowegoStreamu, na kanale YouTube/ZawodowyStream albo posłuchać wywiadu w formie podcastu na platformach SpotifyGoogle Podcasts czy Apple Podcasts.

Zachęcamy do przekazywania informacji wszystkim zainteresowanym.

figure

Kanały w mediach społecznościowych

Aktualne informacje o naszych projektach i działaniach, a także codzienną dawkę ciekawostek i inspiracji znajdziesz też na naszym fanpage’u: facebook.com/MapaKarier

Prowadzimy też profil na Instagramie skierowany do młodzieży, gdzie dzielimy się wiadomościami ze świata zawodów i branż w języku młodych. Zachęcamy do przekazywania uczniom: instagram.com/mapa.karier

Plakaty

Chcemy, by nasze darmowe materiały i narzędzia edukacyjne były powszechnie wykorzystywane. Jeśli korzystasz z Mapy Karier i chcesz polecić ją swoim uczniom lub pomóc nam promować nasze działania w swojej placówce, przygotowaliśmy specjalne plakaty, które informują o tym jakie dane możesz znaleźć w naszych zasobach. Plakaty możesz pobrać w formacie PDF klikając tutaj.

Jeżeli chcesz pobrać wybrany plakat, wersje PDF znajdziesz poniżej: 

Mapa Karier - plakaty do druku

Jeśli chcesz podzielić się z nami informacją o tym, gdzie umieściłeś plakaty promujące nasze działania, napisz do nas: kontakt@mapakarier.orgTekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.