Mapa Karier v 4.0.0

Filtr preferencji w pytaniach i odpowiedziach

Autor: Klaudia Stano, Andrzej Pieńkowski; Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023

Co to jest Filtr preferencji i jak działa? Skąd bierzemy dane? Dlaczego Filtr preferencji nie jest testem predyspozycji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule. Zapraszam do lektury!

picture

Co to jest Filtr preferencji i czym różni się od testów predyspozycji?

Filtr preferencji (mapakarier.org/filtr-preferencji) to funkcjonalność Mapy Karier, dzięki której młodzi ludzie w łatwy i intuicyjny sposób odrzucą zawody, które nie są dopasowane do ich oczekiwań i zainteresowań, aby z pozostałych uczynić swoje pole planowania przyszłej ścieżki zawodowej

Żyjemy w czasach, w których słowo „zawód” traci znaczenie z powodu tempa zmian rzeczywistości. Mechanik samochodowy powoli staje się informatykiem, aktor – modelem 3D, a nauczyciel – trenerem osobistym. Dlatego koncentrowanie się na jednym zawodzie lub nawet grupie podobnych zawodów jest błędem. Celem filtra preferencji jest pokazanie użytkownikowi, jak wiele różnych aktywności zawodowych może wykonywać w zgodzie ze sobą. To jego spersonalizowana przestrzeń wyborów, w której może poszukiwać kreatywnych pomysłów na własną karierę, nie ograniczających się do wyboru jednej z dzisiejszych profesji, lecz wybiegających dużo dalej w przyszłość.

Filtr preferencji - czynnosci zawodowe

Celem, który nam przyświecał przy budowie Filtra preferencji, była maksymalna transparentność wobec użytkownika.W odróżnieniu od wielu testów predyspozycji, nasze narzędzie nie opiera się na teoriach psychologicznych, a jedynie na jawnych kryteriach klasyfikacji zawodów. Tradycyjne testy często zadają pytania typu "Co byś zrobił w danej sytuacji?" i wnioskują na tej podstawie o preferencjach zawodowych. Sposób tego wnioskowania jest nieraz zbyt uproszczony i dodatkowo ukryty przed użytkownikiem, co znacznie utrudnia mu udzielanie odpowiedzi prowadzących do oczekiwanych wyników. Z powodu swej konstrukcji, testy nie umożliwiają również korygowania poszczególnych odpowiedzi. Filtr preferencji działa inaczej – pyta o preferencje wprost, tak aby użytkownik mógł w każdej chwili skorygować ustawienia z pełną świadomością, co robi.

Wyniki Filtra preferencji powinny być dla użytkownika punktem wyjścia do refleksji, a nie zamkniętą raz na zawsze listą, ponieważ preferencje i wartości zmieniają się na różnych etapach życia. Z tego powodu zachęcamy do regularnej pracy z Filtrem preferencji.

Filtr preferencji kierujemy do uczniów od VII klasy szkoły podstawowej, studentów i dorosłych. Młodszych użytkowników zachęcamy do eksploracji Miasta zawodów.

Skąd bierzemy dane do Filtra preferencji?

Filtr preferencji bazuje na ogromnej bazie danych, tworzonej przez zespół Mapy Karier od 2016 roku.

Dla każdego spośród ponad 700 zawodów w Mapie Karier określiliśmy:

  • wykonywane czynności zawodowe (bardzo ogólnie, np. występowanie publiczne, wytwarzanie przedmiotów, naprawianie i montowanie);
  • dominujące środowisko pracy (m. in. biuro, teren, podróż);
  • stopień kontaktu z ludźmi (od małego do dużego);
  • poziom wysiłku fizycznego (od zerowego do dużego);
  • wymagane kompetencje cyfrowe (od podstawowych do eksperckich);
  • zwyczajowe godziny pracy (standardowe lub niestandardowe);
  • poziom wiedzy z poszczególnych przedmiotów szkolnych (w skali od 1 do 4, gdzie 1 to podstawowa znajomość zagadnień, a 4 - ekspercki poziom wiedzy i umiejętności);
  • w jakiej branży zazwyczaj pracuje (np. usługi, górnictwo, media i reklama).

Dlaczego każdy zawód jest opisany z wykorzystaniem tak wielu kryteriów?

Głęboko wierzymy w to, że wybór ścieżki kariery jest decyzją wielopłaszczyznową (i jedną z najtrudniejszych w życiu). W pracy nie liczy się jedynie to, co robimy, ale również jak, gdzie, z kim i o jakiej porze. Przejście przez wszystkie kategorie Filtra preferencji ma na celu pomóc użytkownikom w uzyskaniu odpowiedzi, które zawody najbardziej im pasują pod różnymi względami.

Jako autorzy Filtra preferencji zdajemy sobie sprawę, że w przypadku niektórych zawodów przyznany poziom czy kategoria mogą być dyskusyjne. Klasyfikacja jest jednak zgodna z naszą najlepszą wiedzą i z opisami zawodów, a także regularnie weryfikowana.

Jak działa Filtr preferencji?

Korzystanie z Filtra preferencji polega na określeniu własnych oczekiwań zawodowych poprzez zaznaczanie i odznaczanie poszczególnych kategorii. Licznik w lewym, górnym rogu pokazuje nam, ile aktualnie zawodów w Mapie Karier spełnia nasze kryteria w 100%. Co jednak istotne, na liście wyników otrzymujemy wszystkie ścieżki kariery, posortowane według dopasowania do naszych oczekiwań. Dzięki temu mamy szansę przyjrzeć się różnorodnym opcjom zawodowym.

Wyróżnikiem Filtra preferencji jest to, że początkowo wszystkie kategorie są zaznaczone, a licznik pokazuje 100% zawodów. W kolejnych krokach zadaniem użytkownika jest odznaczenie opcji, z którymi nie wiąże swojej przyszłości, czego konsekwencją jest spadek liczby zawodów na liczniku. W ten sposób chcemy pokazać młodzieży, że wykluczając pewne umiejętności czy kompetencje, ograniczają pulę profesji, którą mogą wykonywać. Każdy wybór pociąga za sobą konsekwencje, co jest dobre i naturalne, jednak nie wszyscy mają tego świadomość, szczególnie w młodym wieku. Dodatkowo, przy tak skomplikowanym zagadnieniu jak wybór ścieżki kariery, często łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie „Czego nie chcę robić? Co mi się nie podoba?” niż na pytanie „Co chcę robić? Co mi się podoba?”.

Skąd mogę wiedzieć, co oznaczają poszczególne kategorie, np. „niestandardowe” godziny pracy lub środowisko pracy „w terenie”?

figure

Czy jest możliwość eksploracji zawodów po wybranej kategorii (np. branży lub środowisku pracy), bez konieczności używania Filtra preferencji?

Jak najbardziej! Aby to zrobić, możesz:

1) wejść w profil dowolnego zawodu (np. windykatora), rozwinąć zakładkę Specyfika pracy i kliknąć w dowolną kategorię (np. kontakt z ludźmi: mały). W ten sposób zobaczysz wszystkie profesje, które spełniają to kryterium. W prawym górnym rogu możesz zmienić poziom kontaktu z ludźmi na: średni lub duży. W taki sam sposób możesz eksplorować zawody po wszystkich kategoriach.

2) skorzystać z poniższych linków, umożliwiających bezpośrednią eksplorację zawodów po:

Mapa Karier - filtrowanie po branżach

Filtrowanie zawodów po wybranych poziomach przedmiotów szkolnych nie jest jeszcze dostępne w Mapie Karier, jednak pracujemy nad tą funkcjonalnością. Jeżeli nie chcesz przegapić nowości, zapisz się na nasz newsletter: mapakarier.org/inspirations.

W jaki sposób mogę przekazać moim uczniom, studentom, klientom informację o Filtrze preferencji?

Zachącamy do dzielenia się linkiem ze wszystkimi zainteresowanymi osobami:https://mapakarier.org/filtr-preferencji.

Jeżeli chcesz umieścić informację o Filtrze preferencji na stronie Twojej instytucji lub wywiesić broszurę na ścianie szkoły, przygotowaliśmy plakat w formacie PDF do pobrania lub wydrukowania.

Filtr preferencji - plakat

W jaki sposób możesz podzielić się swoją opinią o Filtrze preferencji?

W Mapie Karier wsłuchujemy się w opinie naszych użytkowników. Jeśli masz uwagi, sugestie, pytania lub wątpliwości:

Co jeszcze oferuje Mapa Karier?

Pamiętaj, że Mapa Karier to nie tylko Ścieżki kariery i Filtr preferencji. Zapraszamy do skorzystania z naszych bezpłatnych zasobów, m. in.:


Inne artykuły na blogu, które mogą Ci się spodobać:



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.