Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nawet w mocno zautomatyzowanych fabrykach pakowanie gotowych produktów często wciąż jest w rękach ludzi? Okazuje się, że tam, gdzie potrzebna jest delikatność, żeby np. nie zgnieść szklanych bombek, zindywidualizowane podejście, bo trzeba skompletować w jednym pudle zamówienie złożone z wielu różnych elementów, albo zdolność do szybkiego przestawiania się, bo klient zażyczył sobie, żeby jedną partię produktu zapakować w pudełka po 6, a nie po 8 sztuk, wciąż człowiek wygrywa z maszyną. Człowiek, czyli ja.
Czym się zajmuję? Generalnie - umieszczam produkty w zbiorczych opakowaniach przeznaczonych do transportu. Jeśli jestem zatrudniony w zakładzie produkcyjnym, moim zadaniem jest pakowanie ich do kartonów, wyprasek, paczek. Takie produkty, np. paczki chipsów, jogurty czy ciasteczka, wcześniej zostały już zapakowane przez maszyny do pojedynczych pudełek, słoików, butelek, torebek.
Muszę wiedzieć, jak mam pakować produkty do opakowań zbiorczych: po ile sztuk, jak mają być ułożone: pionowo, czy poziomo, ile ma być warstw w kartonie. Czasem pakuję też produkty do opakowań jednostkowych, np. napełniam cukierkami świąteczne torebki albo układam w pudełkach bombki choinkowe, szklane ozdobne figurki, wazony i inne delikatne przedmioty, które łatwo można uszkodzić. Pracuję stojąc przy taśmie produkcyjnej, po której przesuwają się towary. Zdejmuję je z taśmy i umieszczam w opakowaniach. Kiedy już się tam znajdą, oklejam pudełka, skrzynki czy kontenery taśmą samoprzylepną, przesuwam do maszyny naklejającej datę ważności i układam na paletach, które następnie są przewożone do magazynu.
W przypadku, gdy jestem zatrudniony w magazynie sklepu internetowego lub innej firmy wysyłkowej, zajmuję się kompletowaniem zamówień do wysyłki. Gromadzę wszystkie produkty, sprawdzam ich jakość, a potem pakuję w taki sposób, żeby uchronić je przed uszkodzeniem lub zniszczeniem podczas transportu, np. owijając je folią bąbelkową, przesypując kulkami styropianowymi, wypełniając puste miejsca poduszkami powietrznymi albo granulatem. Po starannym zamknięciu opakowania zbiorczego naklejam na nie naklejki z adresem odbiorcy i przenoszę lub przewożę do magazynu, z którego zostanie wysłane “w świat”.
Co powinienem umieć?
Muszę potrafić szybko i dokładnie wypełniać produktami opakowania zbiorcze, oklejać je taśmą samoprzylepną, naklejać etykiety, owijać folią pudełka ułożone na paletach, zgrzewać foliowe torebki. Jeśli te czynności mogą wykonać maszyny, takie jak zaklejarki, dyspensery, podajniki, oklejarki, muszę umieć je obsługiwać.
Muszę znać matematykę, żeby móc sprawdzać, czy zapakowałem do opakowania zbiorczego właściwą liczbę pojedynczych opakowań, a opakowań zbiorczych na palecie jest tyle, ile w zamówieniu.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- dokładność,
- punktualność,
- systematyczność,
- podzielność uwagi,
- umiejętność radzenia sobie z monotonią w pracy.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach produkujących różne produkty, magazynie sklepu internetowego lub firmy wysyłkowej.