Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Operator myjni

Obsługuję urządzenia myjni samochodowej.

Operator myjni

Obsługuję urządzenia myjni samochodowej.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci mogą cieszyć się z jazdy czystym samochodem, co ma także wpływ na bezpieczeństwo na drodze: brudne szyby ograniczają przecież widoczność, a zachlapane reflektory nie oświetlają tak dobrze jezdni. Codziennie mam do czynienia z wieloma samochodami, niektóre z nich to cudeńka prosto z salonu albo przeciwnie - zabytkowe limuzyny. Rozmawiając z ich właścicielami mogę dowiedzieć się różnych ciekawostek dotyczących użytkowania takich pojazdów.

Czym się zajmuję?

Jeśli pracuję w myjni ręcznej, samodzielnie czyszczę samochody klientów, w zależności od tego, jakie usługi wybrali z naszej oferty. Do moich zadań należy: odkurzanie wnętrza pojazdu, mycie szyb, pranie tapicerki, mycie i konserwowanie gumowych i plastikowych części samochodu, np. zderzaków, uszczelek, mycie karoserii, kół, wycieranie do sucha, polerowanie, mycie silnika. Najbardziej pracochłonne jest pranie tapicerki. Muszę ją wtedy oczyścić, odkurzyć, usunąć plamy i zacieki, wyczyścić podsufitkę. W pracy używam do tego specjalnej maszyny piorącej i preparatów czyszczących dopasowanych do materiałów, z których jest wykonana tapicerka. Myjąc samochód z zewnątrz używam najpierw myjki ciśnieniowej, żeby spłukać brud i kurz, a następnie czyszczę karoserię przy użyciu szamponu samochodowego. Po spłukaniu szamponu wycieram samochód, nakładam na niego wosk i poleruję lakier. Dzięki temu pojazd jest nie tylko czysty, ale i ładnie się błyszczy. Pełny zestaw usług w myjni ręcznej ma doprowadzić cały samochód do stanu idealnej czystości, ale zwykle pojazd nie wymaga aż tak gruntownych zabiegów. Klienci najczęściej proszą o mycie karoserii, szyb i czyszczenie bagażnika. 


Jeśli pracuję w myjni automatycznej, do moich obowiązków należy poinformowanie klienta o konieczności usunięcia wystających elementów, takich jak np. antena, które mogą zostać uszkodzone przez szczotki myjni. Potem spłukuję karoserię samochodu wodą pod ciśnieniem i myję ręcznie koła, lusterka, miejsca pod wycieraczkami i inne, trudno dostępne, których automatyczne szczotki nie są w stanie dokładnie doczyścić. Później klient wybiera program mycia z oferty, a ja uruchamiam maszyny i obserwuję, jak przebiega mycie. Kiedy samochód jest już czysty, pobieram od klientów opłatę za mycie. Codziennie dbam o czystość myjni i uzupełniam płyny w maszynie myjącej. 


Co powinienem umieć? 

W mojej pracy bardzo przydaje się prawo jazdy, ponieważ np. w myjni ręcznej wjeżdżam samochodami klientów na miejsce, w którym są myte i muszę umieć manewrować nimi w dość ciasnej przestrzeni tak, by niczego nie uszkodzić ani nie zarysować. 


Muszę potrafić obsługiwać urządzenia, którymi posługuję się w pracy: odkurzacze, myjki wysokociśnieniowe, maszyny piorące, automatyczne maszyny myjące, muszę wiedzieć jak bezpiecznie używać urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Muszę też potrafić je konserwować i w razie potrzeby wykonać drobne naprawy. 
Muszę znać się na rodzajach szamponów samochodowych, wosków, płynów do mycia, wiedzieć, jakie materiały można nimi myć, których lepiej ze sobą nie łączyć oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas ich stosowania. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • staranność,
  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w myjni ręcznej albo automatycznej.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.