Zdjęcie zawodu
W. męska

Maszynistka metra

Prowadzę pociągi metra. Dbam o to, żeby jeździły zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy i punktualnie pojawiały się na kolejnych stacjach.

Maszynistka metra

Prowadzę pociągi metra. Dbam o to, żeby jeździły zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy i punktualnie pojawiały się na kolejnych stacjach.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Jako maszynistka metra dbam o to, żeby podróż metrem była szybka i bezpieczna. Dzięki mojej pracy pasażerowie mogą bezproblemowo przemieszczać się między odległymi rejonami miasta nie martwiąc się o korki czy wypadki. Pociągi metra są w dobrym stanie technicznym i kursują zgodnie z rozkładem jazdy.

Czym się zajmuję?

Jeśli kiedykolwiek byliście w Warszawie, mieliście szansę mnie spotkać, choć pewnie nie twarzą w twarz. Jestem maszynistką pociągu metra. Jak wygląda moja praca? Siedząc w kabinie prowadzę składy po torach. Dbam o to, żeby pociągi metra jeździły zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy i punktualnie pojawiały się na kolejnych stacjach. Samym pociągiem kieruję dzięki automatycznym urządzeniom sterującym, znajdującym się w kabinie maszynisty. Żeby jazda metrem przebiegała bezpiecznie, czujnie obserwuję tory i perony, tak podczas postojów jak i w trakcie jazdy.


Szczególną uwagę zwracam na wsiadających i wysiadających na stacjach pasażerów. Nie mogę przecież dopuścić do przytrzaśnięcia czyjegoś bagażu albo np. wózka czy roweru drzwiami. Dzięki urządzeniom łączności bezprzewodowej: radiotelefony, krótkofalówki, cały czas jestem w kontakcie z innymi pracownikami metra, którzy dbają o bezpieczeństwo podróżujących i stan techniczny całej infrastruktury. Nadzoruję też system automatycznego podawania informacji: głośniki w wagonach, wyświetlacze informacyjne, o nazwach kolejnych przystanków i ruszaniu pociągu ze stacji.


Co powinnam umieć? 

Maszynistka w kabinie musi mieć dobrą widoczność, dlatego jestem odpowiedzialna za utrzymanie w czystości samej kabiny oraz czyszczenie reflektorów i szyby czołowej. Czasami zdarzają się drobne usterki. Bywa, że jestem w stanie sama je usunąć, a jeśli są poważniejsze, zgłaszam je do dyspozytora, który wysyła na miejsce ekipę specjalistów zajmujących się naprawami taboru.


Muszę znać i stosować w praktyce przepisy BHP, przeciwpożarowe, ochrony środowiska, ergonomii pracy oraz przepisy i instrukcje o bezpieczeństwie ruchu metra.
Żeby zostać maszynistką pociągu metra muszę mieć średnie wykształcenie techniczne, np. elektryczne, elektroniczne, mechaniczne, elektromechaniczne, przejść postępowanie kwalifikacyjne, skończyć szkolenie zawodowe i zdać egzamin nadający mi uprawnienia do prowadzenia pociągów metra.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • podzielność uwagi,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • dobry refleks,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • odpowiedzialność,
  • precyzyjność,
  • czujność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w Metrze Warszawskim.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.