Zdjęcie zawodu
W. męska

Mechaniczka kolejowa

Naprawiam wagony i lokomotywy.

Mechaniczka kolejowa

Naprawiam wagony i lokomotywy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dobrze wykonując swoją pracę zapewniam bezpieczeństwo podróżnym i pracownikom kolei oraz terminowe przyjazdy i odjazdy pociągów. Dzięki mnie wszystkie urządzenia mechaniczne w pociągach sprawnie działają, a ewentualne usterki są usuwane szybko i fachowo.

Czym się zajmuję?

Jako dziecko bardzo lubiłam bawić się elektryczną kolejką, którą dostałam od taty. Czasami kolejka się psuła i zamiast pędzić po szynach stała w miejscu, a ja próbowałam znaleźć przyczynę awarii i naprawić moją ulubioną zabawkę. Kiedy mi się udawało, byłam dumna, a tata żartował, że kiedyś powinnam naprawiać prawdziwe pociągi. Żarty żartami, a ja pomyślałam, że taka praca faktycznie byłaby w sam raz dla mnie. Postanowiłam zostać mechaniczką taboru kolejowego.


Na czym polega moja praca? Najogólniej mówiąc - naprawiam lokomotywy i wagony. Bardziej precyzyjnie: zajmuję się tym, co sprawia, że bezpiecznie jeżdżą po szynach: hamulcami, urządzeniami biegowymi - to m.in. wózki, na których “stawia się” wagony, i osie, na których mocuje się koła, i samymi pudłami wagonów i lokomotyw. Oprócz tego konserwuję i naprawiam znajdujące się w nich instalacje wodne, sanitarne i pneumatyczne oraz systemy ogrzewania i wentylacji. Posługuję się przy tym narzędziami elektrycznymi i pneumatycznymi, takimi jak przecinaki, szlifierki, wiertarki, czy gwintownice.
Wykonuję też okresowe przeglądy techniczne, żeby w porę zauważyć symptomy nadmiernego zużycia jakiejś części i wymienić ją na nową oraz na bieżąco usuwać ewentualne usterki. Jako mechaniczka taboru nie tylko naprawiam to, co już jeździ po torach, ale także wyposażam dopiero produkowane wagony we wszystkie niezbędne instalacje i urządzenia mechaniczne. Uczestniczę też w testach nowych pociągów i wagonów oraz w jazdach próbnych.


Co powinnam umieć? 

Muszę świetnie znać się na narzędziach pomiarowych: manometry, mikrometry, poziomice, suwmiarki, i ich obsłudze, umieć czytać schematy elektryczne, hydrauliczne i inne techniczne.


W moim zawodzie przydaje się wykształcenie branżowe o profilu mechanicznym. Chodzi o wiedzę o różnych typach urządzeń mechanicznych, ich działaniu, sposobach konserwacji i naprawy.
Ważna jest także znajomość przepisów dotyczących naprawy, utrzymania i bezpieczeństwa ruchu pociągów, przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska, bo muszę ich przestrzegać podczas pracy.
W mojej pracy przydaje się prawo jazdy, ponieważ jeśli pociąg zepsuje się gdzieś na trasie, muszę tam dojechać i na miejscu usunąć awarię.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • ciekawość,
  • spostrzegawczość,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • umiejętność logicznego myślenia,
  • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach produkcyjnych i naprawczych taboru kolejowego.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.