Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Elektroenergetyk elektrowni cieplnych

Pracuję w elektrowni cieplnej, odpowiadam za sprawną pracę wszystkich urządzeń produkujących energię elektryczną.

Elektroenergetyk elektrowni cieplnych

Pracuję w elektrowni cieplnej, odpowiadam za sprawną pracę wszystkich urządzeń produkujących energię elektryczną.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy elektrownie działają bez przestojów, dostarczając prąd wszędzie tam, gdzie potrzebują go ludzie: do domów, mieszkań i biur, na ulice, do szpitali, szkół i teatrów, do wielkich fabryk i małych warsztatów, by wszyscy mogli cieszyć się światłem i ciepłem.

Czym się zajmuję?

Pracuję w elektrowni i odpowiadam za sprawną pracę wszystkich urządzeń produkujących energię elektryczną. Doglądam m.in. transformatorów, generatorów, instalacji sygnalizacyjnych, wentylatorów, młynów, pomp, układów sprężonego powietrza, systemów zasilania rezerwowego. Jeśli jestem zatrudniony w wydziałach kontrolujących produkcję prądu, na bieżąco nadzoruję wskazania przyrządów pomiarowych rejestrujących najważniejsze parametry urządzeń elektrowni, takie jak ciśnienie, temperatura, pobór prądu, moc.


Jeśli zauważę, że wartość któregoś z tych parametrów odbiega od normy, co sygnalizuje awarię, muszę ją potwierdzić lub wykluczyć kontaktując się z pracownikami nadzorującymi to konkretne urządzenie lub podzespół. Po potwierdzeniu awarii staram się zmniejszyć obciążenia uszkodzonej maszyny/podzespołu i znaleźć przyczynę usterki, a następnie ją usunąć. Jeśli nie da się tego zrobić, gdy maszyny są w ruchu, decyduję o ich tymczasowym wyłączeniu. To nie musi spowodować zatrzymania pracy całej elektrowni - najważniejsze urządzenia posiadają zwykle “dublerów”, czyli maszyny rezerwowe, uruchamiane właśnie w przypadku awarii.
Jako elektroenergetyk mogę też pracować w wydziale utrzymania ruchu, gdzie zajmuję się monitorowaniem działania urządzeń produkujących energię elektryczną, a także ich konserwacją. Do monitorowania rozmaitych parametrów urządzeń elektrowni: temperatury, ciśnienia, potrzebny mi sprzęt kontrolno-pomiarowy. Jego wykorzystanie wymaga ode mnie bliskiego kontaktu z tymi ogromnymi maszynami - żeby dokładnie zmierzyć to, co potrzeba, muszę znaleźć się w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Będąc zatrudnionym w wydziale remontowym odpowiadam z kolei za przeprowadzanie okresowych przeglądów i doraźnych remontów oraz usuwanie awarii. Podczas przeglądów muszę dokładnie sprawdzić wszystkie części maszyn i ocenić ich stopień zużycia, a potem zdecydować, które z nich należy wymienić na nowe.


Co powinienem umieć? 

Żeby dobrze wykonywać swoją pracę muszę znać prawa fizyki, szczególnie te związane z prądem elektrycznym stałym i zmiennym, znać rodzaje układów elektronicznych używanych do sterowania maszynami elektrowni cieplnej, znać się na sposobach zamiany energii cieplnej w elektryczną oraz potrafić odczytywać i interpretować parametry urządzeń kontrolno-pomiarowych.


Podczas monitorowania pracy maszyn sterowanych elektronicznie oraz obsługi elektronicznych urządzeń kontrolno-pomiarowych przydaje mi się też umiejętność sprawnego korzystania z komputera.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odporność na stres,
  • dokładność,
  • odpowiedzialność,
  • zdyscyplinowanie,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w elektrowniach cieplnych, wodnych, wiatrowych, słonecznych, w hutach, odlewniach, kopalniach. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.