Pracuję w elektrowni cieplnej, odpowiadam za sprawną pracę wszystkich urządzeń produkujących energię elektryczną.
Pracuję w elektrowni cieplnej, odpowiadam za sprawną pracę wszystkich urządzeń produkujących energię elektryczną.
Dzięki mojej pracy elektrownie działają bez przestojów, dostarczając prąd wszędzie tam, gdzie potrzebują go ludzie: do domów, mieszkań i biur, na ulice, do szpitali, szkół i teatrów, do wielkich fabryk i małych warsztatów, by wszyscy mogli cieszyć się światłem i ciepłem.
Pracuję w elektrowni i odpowiadam za sprawną pracę wszystkich urządzeń produkujących energię elektryczną. Doglądam m.in. transformatorów, generatorów, instalacji sygnalizacyjnych, wentylatorów, młynów, pomp, układów sprężonego powietrza, systemów zasilania rezerwowego. Jeśli jestem zatrudniona w wydziałach kontrolujących produkcję prądu, na bieżąco nadzoruję wskazania przyrządów pomiarowych rejestrujących najważniejsze parametry urządzeń elektrowni, takie jak ciśnienie, temperatura, pobór prądu, moc.
Co powinnam umieć?
Żeby dobrze wykonywać swoją pracę muszę znać prawa fizyki, szczególnie te związane z prądem elektrycznym stałym i zmiennym, znać rodzaje układów elektronicznych używanych do sterowania maszynami elektrowni cieplnej, znać się na sposobach zamiany energii cieplnej w elektryczną oraz potrafić odczytywać i interpretować parametry urządzeń kontrolno-pomiarowych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w elektrowniach cieplnych, wodnych, wiatrowych, słonecznych, w hutach, odlewniach, kopalniach.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.