Projektuję i testuję formy wtryskowe, w których produkuje się rozmaite przedmioty z tworzyw sztucznych.
Projektuję i testuję formy wtryskowe, w których produkuje się rozmaite przedmioty z tworzyw sztucznych.
Elementy z tworzyw sztucznych wytwarzane we wtryskarkach są wykorzystywane w najrozmaitszych branżach: elektrotechnicznej, motoryzacyjnej, meblarskiej, AGD, ogrodniczej, zabawkarskiej, artykułów biurowych i wielu, wielu innych. Dzięki moim formom powstają wysokiej jakości kształtki o pożądanych wymiarach, a w nich przedmioty, z których korzystamy na co dzień.
Tworzę projekty nowych form wtryskowych, testuję ich prototypy, żeby sprawdzić, czy wszystko działa jak należy i móc wprowadzić konieczne poprawki zanim skieruję formy do produkcji. Formowanie wtryskowe to sposób produkcji elementów z tworzyw sztucznych, takich jak np. polistyren, poliwęglan, polipropylen, melamina, kauczuk. Polega na podgrzaniu lub stopieniu granulatu, czyli rozdrobnionego tworzywa sztucznego, w cylindrze maszyny zwanej wtryskarką. Wtryskarka wytwarza wysokie ciśnienie, sprzyjające topnieniu granulatu, a element obrotowy – ślimak – miesza topiącą się masę, dzięki czemu równomiernie się ona ogrzewa.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić posługiwać się rysunkiem technicznym. Ważna jest też umiejętność obsługi programów komputerowych, takich, jak Solid Works, Catia, czy AutoCAD, wykorzystywanych do tworzenia projektów oraz do symulacji procesu produkcji kształtek.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach produkujących produkty z tworzyw sztucznych metodą formowania wtryskowego.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.