Zdjęcie zawodu
W. męska

Konstruktorka form wtryskowych

Projektuję i testuję formy wtryskowe, w których produkuje się rozmaite przedmioty z tworzyw sztucznych.

Konstruktorka form wtryskowych

Projektuję i testuję formy wtryskowe, w których produkuje się rozmaite przedmioty z tworzyw sztucznych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Elementy z tworzyw sztucznych wytwarzane we wtryskarkach są wykorzystywane w najrozmaitszych branżach: elektrotechnicznej, motoryzacyjnej, meblarskiej, AGD, ogrodniczej, zabawkarskiej, artykułów biurowych i wielu, wielu innych. Dzięki moim formom powstają wysokiej jakości kształtki o pożądanych wymiarach, a w nich przedmioty, z których korzystamy na co dzień.

Czym się zajmuję?

Tworzę projekty nowych form wtryskowych, testuję ich prototypy, żeby sprawdzić, czy wszystko działa jak należy i móc wprowadzić konieczne poprawki zanim skieruję formy do produkcji. Formowanie wtryskowe to sposób produkcji elementów z tworzyw sztucznych, takich jak np. polistyren, poliwęglan, polipropylen, melamina, kauczuk. Polega na podgrzaniu lub stopieniu granulatu, czyli rozdrobnionego tworzywa sztucznego, w cylindrze maszyny zwanej wtryskarką. Wtryskarka wytwarza wysokie ciśnienie, sprzyjające topnieniu granulatu, a element obrotowy – ślimak – miesza topiącą się masę, dzięki czemu równomiernie się ona ogrzewa.


Kiedy tworzywo sztuczne jest już płynne, ślimak przesuwa masę do dysz, które napełniają formę, zazwyczaj zrobioną ze stali. Po zastygnięciu masy, z formy wyjmuje się gotowy element nazywany wypraską lub kształtką. Tym sposobem wytwarza się bardzo wiele przedmiotów z tworzyw sztucznych, np. uszczelki, profile silikonowe, akcesoria medyczne, sprzęt AGD, elementy samochodowe. Kształtki o małych rozmiarach mogą być wytwarzane po kilka, kilkanaście jednocześnie.
Jeśli zamierzamy wytwarzać duże kształty, musimy każdemu zadedykować osobną formę, więc stosowanie tej metody opłaca się tylko przy masowej produkcji. Swoją pracę zaczynam od dokładnego zmierzenia przedmiotów, które mają powstawać w nowej formie i zaprojektowania odpowiednich kształtek. Potrzebuję też informacji o rodzaju tworzywa, z jakiego forma ma być zrobiona i o rodzaju wtryskarki, z którą ma być połączona. Następnie tworzę dokładne rysunki i szkice koncepcyjne. 
Dzięki komputerowym symulacjom mogę zauważyć niedociągnięcia projektu jeszcze zanim powstanie prototyp formy. Po sprawdzeniu prototypu forma trafia do produkcji, a następnie jest montowana do wtryskarki. Do moich obowiązków należy też wykonywanie okresowych przeglądów form wtryskowych, naprawianie usterek, a także modernizacja używanych form tak, żeby można w nich było produkować kształtki o nieco innych wymiarach.


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić posługiwać się rysunkiem technicznym. Ważna jest też umiejętność obsługi programów komputerowych, takich, jak Solid Works, Catia, czy AutoCAD, wykorzystywanych do tworzenia projektów oraz do symulacji procesu produkcji kształtek.


Muszę dobrze znać matematykę, a zwłaszcza geometrię, żeby obliczać wymiary wewnętrznych i zewnętrznych elementów form oraz projektować nowe.
Muszę też dobrze znać fizykę, żeby prawidłowo określać, jaką temperaturę ma mieć płynna masa i pod jakim ciśnieniem powinna być wtryskiwana do formy, ile czasu ma spędzić w formie pod wysokim ciśnieniem i jaka powinna być temperatura samej formy wtryskowej, żeby uzyskać wyroby o wysokiej jakości. Te dane pozwalają mi zaprojektować taką formę, która wytrzyma niekorzystne warunki a zarazem będzie łatwa w obsłudze.
Muszę znać się na mechanice, żeby móc oceniać, co jest przyczyną ewentualnych awarii i wiedzieć, jak usunąć problemy, wiedzieć, jak wykonać poprawne rysunki techniczne i szkice koncepcyjne, potrafić tworzyć prototypy form wtryskowych i testować ich działanie.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • uzdolnienia techniczne.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach produkujących produkty z tworzyw sztucznych metodą formowania wtryskowego. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.