Pomagam ludziom w trudnych sytuacjach życiowych.
Lubię moją pracę, bo dzięki niej mogę pomagać ludziom w trudnych sytuacjach życiowych oraz wspierać ich w budowaniu zasobów, realizacji własnego potencjału, radzeniu sobie z przeciwnościami losu i tworzeniu satysfakcjonujących relacji. Praca na żywym organizmie jest delikatna i trudna, ale rezultat często bywa spektakularny – wtedy czuję największą satysfakcję.
Psychologia jest bardzo szeroką dziedziną nauki, zajmującą się badaniem zachowania jednostek i ich procesów psychicznych. Podczas nauki na studiach zdobywa się wiedzę z różnych obszarów, takich jak: biologiczne podstawy zachowań człowieka, metodologia nauk, psychologia emocji i motywacji, psychologia osobowości, psychologia stresu i wiele innych. Do wyboru jest bardzo wiele specjalizacji, np. psychologia biznesu, sportu, psychologia dziecięca czy społeczna. Wiele osób wybiera psychologię kliniczną, przede wszystkim ze względu na bezpośrednią możliwość pomagania chorym.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na psychice człowieka i umieć pomagać w rozwiązywaniu sytuacji problemowych, muszę znać zachowania ludzkie oraz powstawanie i przebieg procesów psychicznych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szkołach, domach pomocy społecznej, domach dziecka, ośrodkach terapeutycznych, w zakładach karnych, ośrodkach badania kierowców, w zakładach pracy, placówkach naukowo-badawczych,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.