Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Operator urządzeń oczyszczania ścieków

Pracuję w oczyszczalni ścieków, dbam o sprawne działanie wszystkich urządzeń, które się w niej znajdują.

Operator urządzeń oczyszczania ścieków

Pracuję w oczyszczalni ścieków, dbam o sprawne działanie wszystkich urządzeń, które się w niej znajdują.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Oczyszczanie ścieków to ważny element dbałości o źródła czystej wody i o nasze środowisko. Dzięki mojej pracy ścieki są oczyszczane fachowo i sprawnie, urządzenia i instalacje są w dobrym stanie, a każda usterka jest szybko i skutecznie usuwana.

Czym się zajmuję?

Każdy powinien mieć zapewniony dostęp do czystej wody. Każdy z nas codziennie ją też brudzi. Jak pogodzić te dwa fakty? Tym zajmuję się ja - operator urządzeń do oczyszczania ścieków. Na co dzień pracuję w oczyszczalni i obsługuję rozmaity sprzęt i urządzenia, takie jak praski, płuczki, sita bębnowe i pionowe, kraty schodkowe, łańcuchowo-zgrzebłowe, czy taśmowo-hakowe, piaskowniki, przenośniki, wirówki. Przestrzegam wymagań eksploatacyjnych i dbam o to, żeby wszystko działało bez zakłóceń. Cały czas obserwuję pracę urządzeń i sprawdzam, czy działają tak, jak powinny. Wykorzystuję w tym celu własne zmysły, ale też szereg przyrządów kontrolno-pomiarowych, a zaobserwowane parametry wpisuję do dziennika eksploatacyjnego.


Jeśli zauważę jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy urządzeń, zgłaszam je mojemu przełożonemu, a on decyduje o przysłaniu ekipy fachowców specjalizujących się w usuwaniu awarii. Jeśli usterki są niezbyt poważne, zwykle usuwam je sam, o ile dostanę takie zlecenie. Moim obowiązkiem jest też obsługa instalacji pomocniczych, np. przygotowujących środki chemiczne służące do oczyszczania ścieków i odmierzających ich właściwe dawki, urządzeń usuwających piasek z piaskowników, mieszających osad.
Ich sprawne działanie też jest bardzo ważne, bo awaria może spowodować zatrzymanie pracy całej oczyszczalni. Oprócz tego dbam o utrzymanie w czystości podległych mojej pieczy urządzeń, instalacji i ich otoczenia. Uczestniczę w pracach komisji, które oceniają stan oczyszczalni i decydują, które z urządzeń muszą przejść bieżące lub okresowe remonty. 


Co powinienem umieć?

W mojej pracy mam bezpośredni kontakt z różnymi zanieczyszczeniami oraz chemicznymi środkami, które służą do ich usuwania z wody, dlatego muszę bardzo dobrze znać przepisy BHP i przestrzegać ich podczas pracy. Szczególnie niebezpieczne są miejsca, w których wydzielają się szczególnie szkodliwe substancje, albo może dojść do wybuchu, np. zbiorniki i odsiarczalnie gazu, komory fermentacyjne. 


Muszę znać sposoby biologicznego oczyszczania ścieków, takie jak oczyszczanie z wykorzystaniem mikroorganizmów usuwających zanieczyszczenia. Muszę potrafić oceniać, czy przebieg tych procesów jest prawidłowy oraz wiedzieć, jakie urządzenia i instalacje wykorzystuje się w tym procesie. 
Do tego powinienem wiedzieć o mechanicznych sposobach oczyszczania ścieków: przesiewanie, usuwanie materiałów mineralnych np. piasku, żwiru, sedymentacja, cedzenie, flotacja, dzięki którym ze ścieków usuwane są pływające w nich ciała stałe i grube zawiesiny organiczne i mineralne, oraz wiedzieć, jakie urządzenia do tego służą. 
Muszę znać się na substancjach chemicznych wykorzystywanych w procesie oczyszczania, dzięki którym usuwa się ze ścieków substancje nie ulegające rozkładowi biologicznemu i zawierające metale ciężkie oraz związki organiczne. Muszę też wiedzieć, jak powinien przebiegać proces chemicznego oczyszczania ścieków: elektroliza, sorpcja, neutralizacja, ekstrakcja, koagulacja.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • odpowiedzialność,
  • sumienność,
  • odporność na monotonię w pracy,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w oczyszczalni ścieków.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.