Pracuję w oczyszczalni ścieków, dbam o sprawne działanie wszystkich urządzeń, które się w niej znajdują.
Pracuję w oczyszczalni ścieków, dbam o sprawne działanie wszystkich urządzeń, które się w niej znajdują.
Oczyszczanie ścieków to ważny element dbałości o źródła czystej wody i o nasze środowisko. Dzięki mojej pracy ścieki są oczyszczane fachowo i sprawnie, urządzenia i instalacje są w dobrym stanie, a każda usterka jest szybko i skutecznie usuwana.
Każdy powinien mieć zapewniony dostęp do czystej wody. Każdy z nas codziennie ją też brudzi. Jak pogodzić te dwa fakty? Tym zajmuję się ja - operator urządzeń do oczyszczania ścieków. Na co dzień pracuję w oczyszczalni i obsługuję rozmaity sprzęt i urządzenia, takie jak praski, płuczki, sita bębnowe i pionowe, kraty schodkowe, łańcuchowo-zgrzebłowe, czy taśmowo-hakowe, piaskowniki, przenośniki, wirówki. Przestrzegam wymagań eksploatacyjnych i dbam o to, żeby wszystko działało bez zakłóceń. Cały czas obserwuję pracę urządzeń i sprawdzam, czy działają tak, jak powinny. Wykorzystuję w tym celu własne zmysły, ale też szereg przyrządów kontrolno-pomiarowych, a zaobserwowane parametry wpisuję do dziennika eksploatacyjnego.
Co powinienem umieć?
W mojej pracy mam bezpośredni kontakt z różnymi zanieczyszczeniami oraz chemicznymi środkami, które służą do ich usuwania z wody, dlatego muszę bardzo dobrze znać przepisy BHP i przestrzegać ich podczas pracy. Szczególnie niebezpieczne są miejsca, w których wydzielają się szczególnie szkodliwe substancje, albo może dojść do wybuchu, np. zbiorniki i odsiarczalnie gazu, komory fermentacyjne.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w oczyszczalni ścieków.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.