Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista zarządzania ryzykiem

Pracuję nad zminimalizowaniem ryzyka strat w przedsiębiorstwie.

Specjalista zarządzania ryzykiem

Pracuję nad zminimalizowaniem ryzyka strat w przedsiębiorstwie.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Ryzyko jest wpisane w działalność każdej firmy czy instytucji. Dzięki mojej pracy można je jednak lepiej ocenić skalkulować. Przedsiębiorstwo dostaje też konkretne propozycje działań, dzięki którym zmniejsza się prawdopodobieństwo poniesienia porażki oraz strat finansowych.

Czym się zajmuję?

W mojej pracy zajmuję się zarządzaniem ryzykiem. Czym jest zarządzanie ryzykiem? To ograniczanie prawdopodobnych strat, jakie mogłoby ponieść przedsiębiorstwo, instytucja albo firma w wyniku swojej działalności. Każda działalność gospodarcza jest obarczona ryzykiem, istnieją jednak różne jego rodzaje, a każdy ma swoją specyfikę. Ryzyko może być związane np. z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, i wtedy można je kontrolować, chodzi np. o dostępność surowców, sposób zarządzania firmą.


Może być systemowe: związane z siłami przyrody, np. katastrofami naturalnymi, oraz z sytuacją ekonomiczną kraju, poziomem inflacji, zmianami w prawie podatkowym - nie można go kontrolować. Istnieje też ryzyko czyste, wtedy jest w 100% pewne, że jeśli zaistnieją dane okoliczności, to nastąpią konkretne szkody, np. jeśli nie naprawi się uszkodzonych maszyn i będzie się je zbyt obciążać pracą, to w końcu przestaną działać. Z kolei ryzyko spekulacyjne dotyczy nieznanych wydarzeń, które mogą mieć miejsce w przyszłości i wywołać straty, ale i zyski, chodzi np. o nagłe rozwiązanie współpracy z głównym kontrahentem.
Ryzyka można też dzielić na: operacyjne, czyli krótkoterminowe, i strategiczne, czyli długoterminowe, dynamiczne: wpływa na nie rozwój cywilizacyjny, i statyczne: wynikające z nieprzewidywalności natury, np. nagła katastrofalna susza niszcząca plantacje owoców/warzyw, finansowe, czyli takie, w którym jesteśmy w stanie dokładnie policzyć, ile np. firma straci pieniędzy zwalniając doświadczonych pracowników i zatrudniając nowych, których trzeba będzie wyszkolić \"od zera\", i pozafinansowe: nie można określić, jakie dokładnie straty finansowe spowoduje.
Najpierw muszę wykryć, na jakie ryzyko jest narażona firma/instytucja, dla której pracuję. W tym celu zbieram szczegółowe informacje o jej funkcjonowaniu, np. od pracowników, menedżerów, zarządu. Następnie oceniam prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka i jego konsekwencje. W kolejnym etapie pracy planuję działania, które mogą zminimalizować wpływ ryzyka na działalność przedsiębiorstwa. Może to być np. zmiana sposobu zarządzania firmą, wykupienie dobrej polisy ubezpieczeniowej, zapewnienie przedsiębiorstwu stałych dostaw surowców i/lub zbytu wyrobów/usług, wybranie stabilnych finansowo kontrahentów. Regularnie sprawdzam, jakie skutki przynoszą zaproponowane przeze mnie rozwiązania, czy ryzyko zmalało, czy wzrosło i przygotowuję raporty, w których opisuję efekty mojej pracy. 


Co powinienem umieć?

Muszę bardzo dobrze znać się na matematyce, żeby móc kalkulować ryzyko konkretnej inwestycji w przedsiębiorstwie, obliczać, jak wdrożenie rozmaitych działań pomaga zmniejszać straty, np. znalezienie nowych rynków zbytu dla towarów, które źle się sprzedają. 


Muszę też znać się na działaniu instytucji nadzoru finansowego, prawie podatkowym i innych, polskich i unijnych, przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Aby dobrze wykonywać ten zawód, powinienem skończyć studia o kierunku: finanse, rachunkowość, ekonomia, zarządzanie.


 Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • odporność na stres,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • umiejętność pracowania pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach z różnych branż lub w firmach ubezpieczeniowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.