Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Zielarz

Zbieram zioła, by wytwarzać z nich leki i kosmetyki.

Zielarz

Zbieram zioła, by wytwarzać z nich leki i kosmetyki.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Zioła i rośliny lecznicze przez wieki były wykorzystywane w pielęgnacji ciała i leczeniu rozmaitych chorób. Dzisiaj, w dobie zaawansowanych laboratoriów potrafimy dokładnie określić, jakie substancje się w nich znajdują, w jakich ilościach i jaki mają wpływ na organizm człowieka. Dzięki mojej pracy klienci mogą korzystać z dobrodziejstw zawartych w roślinach substancji leczniczych, dbać o zdrowie i wygląd używając ziołowych suplementów diety i naturalnych kosmetyków.

Czym się zajmuję?

Najogólniej rzecz biorąc wszystkim, co dotyczy leczenia naturalnymi substancjami: ziołami, minerałami, czy np. korą drzew. Wykorzystuję przy tym wiedzę z farmakognozji, czyli działu nauki zajmującego się leczniczymi substancjami pochodzenia naturalnego. Mogę np. zajmować się zbieraniem dzikich ziół i innych roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej albo sam je uprawiać i pozyskiwać z mojej plantacji. Mogę też potrzebną korę drzew, pączki, kwiaty, liście oraz korzenie ziół kupować od zbieraczy i plantatorów. Oceniam jakość zgromadzonych surowców, nadzoruję przebieg procesu ich suszenia oraz sprawdzam właściwości gotowych produktów.


Jeśli pracuję w sklepie zielarsko-medycznym, doradzam klientom wybór kosmetyków naturalnych, suplementów diety, suszonych ziół i innych produktów zielarskich. Proponuję im zakup wyrobów dopasowanych do potrzeb ich skóry, takich, które najlepiej zadbają o ich kondycję i zdrowie, albo skutecznie zwalczą trapiące ich dolegliwości. 


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać się na gatunkach ziół i innych roślin leczniczych, wiedzieć, jakie właściwości mają poszczególne części tych roślin: często np. liście pomagają w leczeniu innych dolegliwości niż kwiaty czy owoce, kiedy powinno się je zbierać, jak je suszyć i w jakich warunkach przechowywać, jak przygotowywać z nich różnego rodzaju specyfiki i kosmetyki ziołowe. 


Aby dobrze wywiązywać się z pracy muszę znać podstawy anatomii i fizjologii człowieka oraz częste choroby, w których medycyna naturalna może pomóc. Dzięki tej wiedzy mogę także zasugerować klientom wizytę u lekarza odpowiedniej specjalności, jeśli opisywane przez nich objawy wskazują, że taka pomoc jest potrzebna. 
Bardzo ważna jest też wiedza z chemii, a zwłaszcza znajomość ważnych substancji czynnych: saponin, alkaloidów, flawonoidów, śluzów, garbników i innych znajdujących się w ziołach i innych naturalnych surowcach oraz sposobów ich oznaczania w tych surowcach i gotowych wyrobach: lekach, kosmetykach, suplementach diety. Takie testy muszę bowiem wykonywać, jeśli jestem zatrudniony w firmie wytwarzającej leki albo kosmetyki z surowców naturalnych. 
Muszę także znać przepisy prawa dotyczące produkcji oraz sprzedaży leków i suplementów diety. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • odpowiedzialność,
  • otwartość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z klientami.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w sklepach zielarsko-medycznych, w firmach zajmujących się produkcją naturalnych leków i kosmetyków albo otworzyć własną plantację leczniczych roślin.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.