Zbieram zioła, by wytwarzać z nich leki i kosmetyki.
Zioła i rośliny lecznicze przez wieki były wykorzystywane w pielęgnacji ciała i leczeniu rozmaitych chorób. Dzisiaj, w dobie zaawansowanych laboratoriów potrafimy dokładnie określić, jakie substancje się w nich znajdują, w jakich ilościach i jaki mają wpływ na organizm człowieka. Dzięki mojej pracy klienci mogą korzystać z dobrodziejstw zawartych w roślinach substancji leczniczych, dbać o zdrowie i wygląd używając ziołowych suplementów diety i naturalnych kosmetyków.
Najogólniej rzecz biorąc wszystkim, co dotyczy leczenia naturalnymi substancjami: ziołami, minerałami, czy np. korą drzew. Wykorzystuję przy tym wiedzę z farmakognozji, czyli działu nauki zajmującego się leczniczymi substancjami pochodzenia naturalnego. Mogę np. zajmować się zbieraniem dzikich ziół i innych roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej albo sam je uprawiać i pozyskiwać z mojej plantacji. Mogę też potrzebną korę drzew, pączki, kwiaty, liście oraz korzenie ziół kupować od zbieraczy i plantatorów. Oceniam jakość zgromadzonych surowców, nadzoruję przebieg procesu ich suszenia oraz sprawdzam właściwości gotowych produktów.
Co powinienem umieć?
Muszę bardzo dobrze znać się na gatunkach ziół i innych roślin leczniczych, wiedzieć, jakie właściwości mają poszczególne części tych roślin: często np. liście pomagają w leczeniu innych dolegliwości niż kwiaty czy owoce, kiedy powinno się je zbierać, jak je suszyć i w jakich warunkach przechowywać, jak przygotowywać z nich różnego rodzaju specyfiki i kosmetyki ziołowe.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w sklepach zielarsko-medycznych, w firmach zajmujących się produkcją naturalnych leków i kosmetyków albo otworzyć własną plantację leczniczych roślin.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.