Nakładam metalowe powłoki na różne przedmioty, aby np. chronić je przed rdzewieniem.
Nakładam metalowe powłoki na różne przedmioty, aby np. chronić je przed rdzewieniem.
Lubię moją pracę, bo dzięki niej elementy różnych maszyn dłużej są sprawne, a w samochodach, domach, biurach i innych budynkach cieszą oko złocone, chromowane lub niklowane balustrady, klamki i inne elementy wystroju. Powłoki galwaniczne, które nakładam na różne przedmioty, zabezpieczają je przed rdzą, zniszczeniem przez żrące chemikalia, poprawiają ich wytrzymałość, sprawiają, że pięknie lśnią.
Pracuję w galwanizerni, czyli zakładzie zajmującym się nakładaniem metalowych powłok na rozmaite przedmioty. Mogą one być wykonane z metalu, ale niekoniecznie. Ważne, by materiał ten przewodził prąd. W zależności od tego, jakim metalem pokrywa się przedmiot, mamy do czynienia z mosiądzowaniem, brązowaniem, kadmowaniem, chromowaniem, miedziowaniem, złoceniem, niklowaniem, srebrzeniem, cynowaniem.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na właściwościach substancji używanych do przygotowywania kąpieli galwanicznych oraz do oczyszczania i odtłuszczania przedmiotów: np. trichloroetan, tetrocholoroetan, mgła kwasu siarkowego, chrom, miedź, nikiel, chlor, potrafić mierzyć odczyn pH roztworów, wiedzieć jak się z nimi obchodzić, dbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach elektronicznych, firmach jubilerskich, zakładach galwanicznych albo w działach galwanicznych firm z branży metalowej, transportowej i elektrotechnicznej.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.