Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka reklamy

Na zlecenie klientów organizuję kampanie reklamowe zachęcające do kupna ich produktów lub usług.

Specjalistka reklamy

Na zlecenie klientów organizuję kampanie reklamowe zachęcające do kupna ich produktów lub usług.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Efekty mojej pracy można zobaczyć w czasopismach, telewizji, na ulicy. Dobra reklama sprawia, że chętniej kupujemy określoną rzecz. Odczuwam ogromną satysfakcję, gdy stworzę reklamę, która jest znana i rozpowszechniana na całym świecie. Tworzenie reklam bywa świetną zabawą, bo można uwolnić wyobraźnię i wymyślić coś śmiesznego lub bardzo oryginalnego.

Czym się zajmuję?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele czasu potrzeba na stworzenie jednego materiału reklamowego. Jako specjalistka reklamy organizuję cały proces, a także prowadzę komunikację pomiędzy zaangażowanymi osobami. Pierwszym etapem jest omówienie z klientami zasad współpracy oraz głównych celów i sposobów realizacji usługi. Do stworzenia reklamy potrzebna jest doskonała znajomość produktu, który jest przedmiotem zlecenia. Zbieram wszystkie informacje, do których jestem w stanie dotrzeć. Następnie razem ze współpracownikami rozpoczynamy proces tworzenia. 


Jestem odpowiedzialna za kontakty z klientami i mediami, a także za samą produkcję. Z tego względu muszę znać programy komputerowe i technologie stosowane do produkcji wszelkich materiałów reklamowych. Nie zawszę pracuję w biurze. Jestem obecna na planie zdjęciowym, co wiąże się z odbywaniem podróży. Odwiedzam także moich zleceniodawców. W swojej pracy muszę umieć nie tylko nawiązywać, ale i podtrzymywać kontakty z ludźmi. Przydaje się też zmysł artystyczny i intuicja, bo pomagają szybko stworzyć reklamę podobającą się zarówno zleceniodawcy, jak i jego klientom. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać podstawowe pojęcia z branży reklamowej i ich znaczenie, np. branding, marka, slogan, layout, wiedzieć, jakie nośniki należy wykorzystać planując kampanie reklamowe oparte na konkretnych typach mediów: radio, telewizja, internet, prasa, muszę też wiedzieć, czym charakteryzują się te typy mediów. 


Muszę potrafić tworzyć strategie reklamowe, opracowywać koncepcje kreatywne, znać rodzaje i zadania różnych typów firm zajmujących się reklamą, takich jak agencja reklamowa, agencja interaktywna, agencja mediowa i dom produkcyjny, znać różne narzędzia promocji, np. promocja cenowa, sprzedaż osobista, sponsoring, promocja sprzedaży, znać zasady tworzenia przekazu reklamowego. Muszę wiedzieć, w jaki sposób należy badać preferencje docelowej grupy odbiorców reklamowanego produktu lub usługi, oraz potrafić tworzyć teksty reklamowe i znać zasady projektowania graficznego niezbędnego do opracowywania reklam. 
Muszę znać organizacje branżowe, np. Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Rada Etyki Mediów, Internetional Advertising Association, i wiedzieć, czym się zajmują, potrafić stosować techniki twórczego myślenia podczas opracowywania koncepcji reklamy, znać się na psychologii reklamy, a zwłaszcza na odpowiednim doborze kształtów i kolorów elementów graficznych. Muszę potrafić przestrzegać norm etycznych zawartych w kodeksie etyki reklamy, określać budżet kampanii reklamowej, gromadzić niezbędne informacje potrzebne do oceny skuteczności kampanii reklamowej, np. ilość klientów odwiedzających reklamowany sklep internetowy.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność prowadzenia negocjacji,
  • samodzielność,
  • cierpliwość,
  • sumienność,
  • dokładność,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, studiach graficznych, biurach ogłoszeń i działach promocji, w działach marketingu różnych firm, w agencjach public relations. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.