ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Inspektor ochrony radiologicznej

Kontroluję przestrzeganie wymagań bezpieczeństwa jądrowego w instytucjach posiadających urządzenia emitujące promieniowanie jonizujące, np. placówkach naukowych, medycznych.

Inspektor ochrony radiologicznej

Kontroluję przestrzeganie wymagań bezpieczeństwa jądrowego w instytucjach posiadających urządzenia emitujące promieniowanie jonizujące, np. placówkach naukowych, medycznych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa wykorzystujące urządzenia emitujące promieniowanie jonizujące działają zgodnie z przepisami o ochronie radiologicznej i bezpieczeństwie jądrowym. Ich pracownicy wiedzą, że dzięki mojemu nadzorowi pracują z tymi urządzeniami w bezpiecznych warunkach, zaś korzystające z efektów promieniowania osoby, np. pacjenci oddziałów radiologii, mogą to robić bezpiecznie, bez ryzyka poparzeń czy pochłonięcia zbyt niskiej, nieskutecznej dawki.

Czym się zajmuję?

Pilnuję przestrzegania zasad bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w instytucjach posiadających urządzenia emitujące promieniowanie jonizujące, np. placówkach naukowych, medycznych. Promieniowanie jonizujące wytwarzane m.in. przez akceleratory, aparaty rentgenowskie, urządzenia do radioterapii, wykorzystuje się w wielu dziedzinach, ale szczególnie szeroko - w medycynie. Np. w urządzeniach do mammografii, tomografii komputerowej, fluoroskopii, scyntygrafii i pozytonowej tomografii emisyjnej.


Ten sprzęt medyczny pokazuje bardzo dokładny obraz wnętrza ciała człowieka. Promieniowanie jest stosowane także w leczeniu, np. do napromieniowania komórek nowotworowych. Oprócz tego urządzenia emitujące to promieniowanie są wykorzystywane do utrwalania żywności, niszczenia owadów-szkodników zjadających zboże, zapobiegania kiełkowaniu nasion, aby móc przechowywać zboża czy ziemniaki przez dłuższy czas, do badania jakości spawów i szczelności rurociągów, oraz w energetyce jądrowej, wykorzystującej reaktory jako źródło energii.
Chociaż promieniowanie jądrowe ma tak szerokie zastosowanie, to jest niebezpieczne dla człowieka: zbyt długie przebywanie w pobliżu źródła promieniowania o dużej mocy powoduje zmiany w komórkach ciała i w ich efekcie zwiększa ryzyko takich chorób jak białaczka, nowotwory złośliwe kości, zaćma, choroby układu pokarmowego. Dlatego też sprawdzam, czy w placówkach medycznych, instytucjach i przedsiębiorstwach wykorzystujących taki sprzęt przestrzegane są przepisy ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego: czy sprzęt jest sprawny, czy pracownicy, którzy go obsługują oraz inne osoby przebywające w zasięgu jego oddziaływania, np. pacjenci, nie są narażone na zbyt dużą dawkę promieniowania, czy wszyscy pracownicy mają badania lekarskie dopuszczające ich do pracy w warunkach narażenia na promieniowanie, czy są odpowiednio przeszkoleni i wiedzą, jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy.
Jeśli pomiary wykażą, że dawki promieniowania jakim są poddawani pracownicy, są zbyt duże, zwracam się do kierownika placówki o wstrzymanie pracy lub dopasowanie jej warunków, np. skrócenie czasu, jaki pracownicy spędzają przy urządzeniach emitujących promieniowanie jonizujące, tak, by normy napromieniowania nie były przekraczane.


Co powinienem umieć? 

Muszę znać metody ochrony przed promieniowaniem jonizującym, wiedzieć, jak reagować w przypadku awarii źródeł promieniowania, jak dbać o bezpieczeństwo składowanych odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego.


Muszę bardzo dobrze znać fizykę, a zwłaszcza znać się na promieniowaniu jonizującym i jego rodzajach: promieniowanie alfa, beta, gamma, rentgenowskie, neutronowe, na przemianach i budowie jądra atomowego, sposobach pozyskiwania energii z atomu i wykorzystywania promieniowania w różnych dziedzinach życia: medycyna, przemysł, rolnictwo, inżynieria materiałowa, archeologia.
Muszę też znać naturalne i sztuczne izotopy promieniotwórcze oraz przemiany chemiczne, jakie w nich zachodzą, metody rozdzielania i wzbogacania izotopów, sposoby produkcji paliwa jądrowego, jego bezpiecznego transportu i składowania, sposoby zabezpieczania odpadów radioaktywnych oraz wiedzieć, jaki jest wpływ promieniowania na materię.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • odpowiedzialność,
  • sumienność,
  • wytrwałość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w placówkach medycznych, kopalniach, placówkach naukowych lub w innych zakładach pracy wykorzystujących urządzenia emitujące promieniowanie jonizujące.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.