Pracuję przy produkcji papieru.
Dzięki mojej pracy wszyscy na co dzień mogą korzystać z dobrej jakości artykułów papierniczych, takich jak kolorowe bibuły, kalki, ozdobne kartony, chusteczki, czytać książki, czasopisma i gazety drukowane na porządnym papierze, grillować w plenerze nie martwiąc się o zmywanie dzięki tekturowym tackom i specjalnie wzmacnianym kubkom. Firmy wiedzą, że mogę bezpiecznie transportować swoje towary w odpornych opakowaniach i uwieczniać transakcje na rulonach papieru do kas fiskalnych, a dzieci - cieszyć się z prezentów w bajecznie kolorowych torbach i pudełkach.
Przygotowuję surowce i półprodukty do wytwarzania mas włóknistych i papierniczych, z których potem powstaje papier. Masy włókniste to tzw. ścier drzewny, czyli bardzo rozdrobnione włókna drewna, najczęściej świerkowego i sosnowego, masa z oczyszczonej i rozdrobnionej makulatury oraz masa celulozowa, powstająca podczas mieszania surowców roślinnych np. z wodorotlenkiem sodu i siarczkiem sodu. Z takich mas włóknistych z dodatkiem kaolinu, czyli glinki porcelanowej, kalafonii, czyli żywicy drzew iglastych i siarczanu glinu, wymieszanych w odpowiednich proporcjach w specjalnych, ogromnych kadziach, powstają masy papiernicze. Ich stopień rozdrobnienia i ilość konkretnych składników zależą od tego, jaki papier chcę wyprodukować.
Co powinnam umieć?
Muszę wiedzieć, jakie właściwości fizyczne mają poszczególne masy włókniste i papiernicze, np. gęstość, zawartość wody, stopień rozdrobnienia, lepkość, potrafić oceniać jakość gotowych mas włóknistych oraz surowców użytych do ich wytworzenia.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach papierniczych, laboratoriach, w przedsiębiorstwach celulozowo-papierniczych, w firmach zajmujących się produkcją materiałów biurowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.