Zdjęcie zawodu
W. męska

Spikerka sportowa

Dbam o oprawę rozgrywek sportowych, informuję kibiców o składzie drużyn, opowiadam ciekawostki o zawodnikach, informuję ich o wszystkim, co się dzieje na obiekcie sportowym.

Spikerka sportowa

Dbam o oprawę rozgrywek sportowych, informuję kibiców o składzie drużyn, opowiadam ciekawostki o zawodnikach, informuję ich o wszystkim, co się dzieje na obiekcie sportowym.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pracując jako spikerka sportowa zapewniam profesjonalną obsługę podczas różnych imprez sportowych. Dzięki mojej pracy kibice są na bieżąco informowani o wszystkim, co dzieje się na boisku, stadionie. Mogą dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat dyscypliny, którą właśnie oglądają na żywo i poznać ciekawostki z życia zawodników.

Czym się zajmuję?

Kiedy pierwszy raz poszłam z rodzicami na mecz rozgrywany na stadionie miejskim, usłyszałam spikera na żywo. Tak fascynująco opisywał, co się dzieje na boisku, sypał jak z rękawa statystykami sportowymi, wydawało mi się, że wiedział wszystko o każdym z graczy. Pomyślałam, że świetnie by było też tak potrafić. Jak wygląda moja praca? Podczas rozgrywek sportowych witam kibiców zgromadzonych na trybunach, przedstawiam im skład drużyn, a w przypadku sportów indywidualnych imiona i nazwiska sportowców biorących udział w zawodach i kolejność, w jakiej będą startować.


Zależnie od komentowanej dyscypliny mogę też przedstawiać trenerów i sędziów, opisać historię rozpoczynających się rozgrywek sportowych, takich jak: mecz ligowy, mistrzostwa Polski, mityng lekkoatletyczny, mistrzostwa Europy, wyścig kolarski, i trofea, jakie można zdobyć. Dodatkowo mogę opowiedzieć jakąś ciekawostkę o zawodnikach, dyscyplinie albo o obiekcie sportowym, na którym rozgrywane są zawody/mecz/turniej.
W trakcie imprezy informuję kibiców o wszystkim, co dzieje się na obiekcie sportowym: rozpoczęciu zawodów, kolejnych rozgrywanych tu konkurencjach albo zdobytych bramkach/punktach z podaniem nazwiska zawodnika, o podjęciu przez sędziów decyzji o wydłużeniu czasu trwania zawodów lub ich przerwaniu, np. z powodu złej pogody można odwołać albo skrócić konkurs skoków narciarskich, o ukaraniu/zdyskwalifikowaniu jakiegoś zawodnika i przyczynie takiej decyzji, np. pokazaniu żółtej albo czerwonej kartki w piłce nożnej, rzutach osobistych w koszykówce, zejściu z boiska na określony czas w piłce ręcznej czy hokeju, o przerwach technicznych, zmianach zawodników,…
Na meczu ligowym opisuję kibicom, jak aktualnie wygląda sytuacja w tabeli rozgrywek i która z drużyn ma np. większe szanse na mistrzostwo, a na zawodach lekkoatletycznych przedstawiam dotychczasowe osiągnięcia zawodników, ich aktualną formę i szanse na zwycięstwo np. w klasyfikacji generalnej. Podczas międzynarodowych imprez zapowiadam m.in. odegranie hymnów państwowych i proszę kibiców o powstanie z miejsc. Odczytuję też komunikaty służb bezpieczeństwa, np. informacje o tym, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, punkty pomocy medycznej, toalety, prośby o zgłoszenie się konkretnej osoby do kogoś z ochrony, np. w celu przestawienia źle zaparkowanego samochodu oraz inne informacje przydatne kibicom.
Przed każdą imprezą sportową, którą mam obsługiwać zbieram informacje o zawodnikach, drużynach, trenerach i sędziach, muszę dokładnie wiedzieć, jaki jest plan imprezy: kiedy planowane jest rozpoczęcie, zakończenie, dekoracja zwycięzców, powitanie zawodników.


Co powinnam umieć? 

Pełniąc funkcję spikerki sportowej podczas zawodów w konkretnej dyscyplinie sportu, muszę znać obowiązujące w niej przepisy, np. wiedzieć, jakie są przepisowe stroje, znać sposoby zdobywania punktów przez zawodnika albo drużynę, wiedzieć za jakie przewinienia grożą kary, jakie były dotychczasowe najlepsze wyniki, czy w imprezie biorą udział wszyscy zawodnicy ze światowej czołówki, czy też któregoś brakuje i dlaczego. Dzięki tej wiedzy mogę fachowo informować kibiców o tym, co dzieje się na boisku, stadionie, strzelnicy, lodowisku.


W tej pracy potrzebna jest nienaganna dykcja, znajomość fachowego słownictwa, umiejętność zrozumiałego tłumaczenia tego, co dzieje się na stadionie, ale także pasja i zaangażowanie. Spikerka taka, jak ja po prostu musi na co dzień interesować się sportem.
Przydaje mi się znajomość języków obcych, bo mogę wtedy bezbłędnie czytać nazwiska zagranicznych sportowców, sędziów i trenerów, witać zawodników w ich języku.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • szybki refleks,
  • zaangażowanie,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się organizacją imprez sportowych lub otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.