Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Model

Prezentuję ubrania na pokazach mody, podczas sesji zdjęciowych itp.

Model

Prezentuję ubrania na pokazach mody, podczas sesji zdjęciowych itp.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy odbywają się wspaniałe pokazy mody, powstają piękne sesje zdjęciowe i reklamy zachwalające różne produkty. Projektanci ubrań oraz producenci samochodów, telefonów, zegarków chcą, żeby ich produkty dobrze się sprzedawały, a ich klienci chcą wiedzieć, co w danym sezonie jest najmodniejsze.

Czym się zajmuję?

Podczas pokazów mody prezentuję ubrania, buty, dodatki, np. paski, nakrycia głowy, przechadzając się po scenie lub wybiegu, czyli specjalnie zaprojektowanym podeście. Uczestniczę też w specjalnych, zamkniętych pokazach handlowych w sklepach i salonach mody, przygotowywanych dla wybranej grupy klientów, np. celebrytów, dziennikarzy piszących dla czasopism o modzie, lub handlowców, np. właścicieli sklepów z ubraniami lub dodatkami. Nie tylko prezentuję modne ubrania na pokazach, ale też uczestniczę w procesie ich powstawania – ubranie musi dobrze na mnie wyglądać, dlatego mierzę je, a krawcowe i projektanci sprawdzają, jak na mnie leży i dokonują ewentualnych poprawek. Ostatecznego wyboru stroju dokonuje jednak stylista lub reżyser pokazu, ja muszę go założyć, bez względu na to, czy mi się podoba, czy nie. Biorę też udział w sesjach zdjęciowych w studio lub w plenerze, reklamujących nie tylko ubrania, ale też np. samochody, telefony komórkowe, zegarki znanych firm.


Moja twarz albo inna część ciała, np. dłonie, trafia potem do gazet albo na billboardy. Uczestniczę też w nagrywaniu spotów reklamowych, które są później rozpowszechniane w telewizji, internecie, wyświetlane w kinach przed projekcjami. Do sesji zdjęciowych i reklamowych przygotowują mnie styliści, fryzjerzy i makijażyści, a fotograf lub reżyser instruuje mnie, jak mam się zachowywać przed obiektywem. Wiele razy muszę powtarzać te same gesty i pozy, żeby można było wybrać najlepsze ujęcia. Sesje zdjęciowe, pokazy mody, nagrania reklam telewizyjnych, odbywają się w różnych miejscach na całym świecie, dlatego jako model dużo podróżuję. Plusem takiego trybu życia jest możliwość odwiedzania wielu pięknych, egzotycznych miejsc.
Agencje modelek wymagają od kandydatek i kandydatów do tej pracy posiadania portfolio ze zdjęciami zrobionymi przez profesjonalnego fotografa. Te zdjęcia muszą prezentować moją sylwetkę i portret. Powodzenie w tej pracy jest uzależnione od opinii oraz od mojego wyglądu. Modele to najczęściej osoby wysokie, szczupłe, długonogie, mające zadbane włosy i cerę oraz przyciągającą uwagę twarz. Nie muszę spełniać określonego kanonu piękna – czasem coś, co wydaje się wadą, np. krzywy nos, odstające uszy, mogę nawet uczynić swoim atutem, dzięki któremu wyróżnię się spośród innych. W wielu przypadkach zresztą wystarczy jeden atrakcyjny element ciała, np. wyrzeźbiona klatka piersiowa i brzuch, dłonie albo stopy, bo tylko one będą prezentowane w katalogach.


Co powinienem umieć? 

W dzisiejszych czasach modele i modelki zyskują dużą popularność dzięki zamieszczaniu swoich zdjęć na portalach społecznościowych, dlatego przydaje mi się umiejętność sprawnego korzystania z komputera. Fotografowie i właściciele agencji modelek często właśnie w sieci szukają nowych twarzy, które będą reklamować ubrania i inne produkty.


Dzięki znajomości języka angielskiego mogę współpracować z zagranicznymi fotografami, stylistami i projektantami mody oraz udzielać wywiadów do anglojęzycznych gazet, portali internetowych, stacji telewizyjnych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • punktualność,
  • umiejętność współpracy z innymi,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odwaga.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencji modelek lub pracować dla konkretnego domu mody.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.