Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Optoelektronik

Projektuję lasery, noktowizory, kamery na podczerwień, czujniki ruchu, czy skanery laserowe.

Optoelektronik

Projektuję lasery, noktowizory, kamery na podczerwień, czujniki ruchu, czy skanery laserowe.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają nowe urządzenia optoelektroniczne, które ułatwiają nam życie, dbają o bezpieczeństwo, np. radary, kamery termowizyjne, pozwalają na archiwizację danych, szybką komunikację, dokładną diagnostykę. Sieci światłowodowe, które projektuję, zapewniają wszystkim dostęp do szybkiego internetu.

Czym się zajmuję?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele dziedzin naszego życia podlega komputeryzacji i automatyzacji. Komputery, smartfony, tablety wykorzystujemy do kontaktów z innymi, rozrywki, szukania informacji, mamy roboty-odkurzacze, inteligentne domy, coraz więcej prac w przemyśle i nie tylko wykonują za nas maszyny. To wszystko sprawia, że potrzebujemy nowych sposobów przekazywania, przetwarzania i gromadzenia informacji, oraz nowoczesnego sprzętu, który sprosta tym zadaniom.


W mojej pracy zajmuję się projektowaniem urządzeń optoelektronicznych, czyli takich, które wykrywają światło, przesyłają je, emitują lub przy jego pomocy gromadzą, transportują i przetwarzają informacje. Można by tu wymienić lasery, noktowizory, kamery na podczerwień, czujniki ruchu, czy skanery laserowe. Tworzę sieci światłowodowe i urządzenia kalibrujące, np. badające poprawne działanie mikroskopów: optycznego czy elektronowego, oscyloskopów. Mogę zajmować się także szukaniem nowych materiałów do produkcji dysków holograficznych, używanych do zapisywania ogromnych ilości informacji i dających do nich błyskawiczny dostęp.
Projektując nowe urządzenie, najpierw określam, z jakich materiałów, podzespołów i układów będzie się składało, oraz jakie technologie, np. lasery, ciekłe kryształy, będzie wykorzystywać. Następnie tworzę rysunki techniczne wszystkich elementów i układów optoelektronicznych, wykonuję prototypy oraz testuję ich działanie. Współczesne sieci komputerowe i telekomunikacyjne budowane są z wykorzystaniem światłowodów o różnych właściwościach, a do moich zadań należy wybrać te, które najlepiej nadają się do budowy sieci o określonej długości i ilości użytkowników.


Co powinienem umieć? 

Muszę dobrze znać fizykę, a zwłaszcza optykę i fotonikę oraz rozumieć wpływ zjawisk fizycznych na właściwości różnych materiałów.


Muszę też bardzo dobrze znać matematykę, zwłaszcza analizę matematyczną, algebrę, równania różniczkowe, i informatykę, żeby umieć pisać algorytmy. Ta wiedza jest mi potrzebna do obliczania parametrów urządzeń optoelektronicznych, pisania programów komputerowych, analizowania i przetwarzania danych, np. nagrań z kamery, zdjęć z cyfrowego aparatu fotograficznego, obrazu z mikroskopu elektronowego.
Muszę znać budowę kryształów i związek między symetrią kryształu a jego właściwościami, np. przewodzenie prądu, ciepła, przepuszczalność światła, znać się na falach elektromagnetycznych, określać oddziaływanie promieniowania laserowego na różne materiały. Muszę znać się na budowie i właściwościach ciekłych kryształów wykorzystywanych np. w monitorach i wyświetlaczach, znać nowoczesne przyrządy pomiarowe wykorzystujące wiązki laserowe, światłowody, potrafić tworzyć hologramy, znać się na budowie urządzeń optycznych, np. cyfrowych aparatów fotograficznych, mikroskopów, i budowie światłowodów.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyobraźnia przestrzenna,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej, sieci światłowodowych, czujników laserowych, itp.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.