Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Instruktor odnowy biologicznej

Wykonuję zabiegi odnowy biologicznej, pozwalające moim klientom odzyskać sprawność, zrelaksować się, poprawić kondycję fizyczną, itp.

Instruktor odnowy biologicznej

Wykonuję zabiegi odnowy biologicznej, pozwalające moim klientom odzyskać sprawność, zrelaksować się, poprawić kondycję fizyczną, itp.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pod okiem lekarzy i trenerów pomagam sportowcom w odzyskaniu formy i przygotowaniu do zawodów, a we współpracy z rehabilitantem lub fizjoterapeutą przywracam sprawność osobom po wypadkach, kontuzjach lub urazach. Wszystkim narażonym w pracy na stres i inne niekorzystne czynniki doradzam, w jaki sposób mogą poprawić swoją sprawność, nauczyć się technik relaksacji, dopasować dietę do swoich potrzeb i trybu życia tak, by żyć zdrowiej i aktywniej.

Czym się zajmuję?

Do mojego gabinetu przychodzą osoby w różnym wieku i w różnej kondycji. Żeby pomóc klientowi, który przychodzi do mnie po poradę, najpierw zawsze muszę dowiedzieć się, na jakie choroby cierpi lub jakich doznał w przeszłości urazów, w jakiej jest kondycji oraz jakich efektów oczekuje. Niektórzy chcą się po prostu zrelaksować po ciężkim dniu, inni chcieliby poprawić swoją kondycję i np. przygotować się do półmaratonu, jeszcze inni skarżą się na ból, którego chcieliby się pozbyć. Moim zadaniem jest zaplanować rodzaj oraz częstotliwość zabiegów tak, by pasowały do potrzeb i wymagań klienta. Gdy już to zrobię, omawiam i demonstruję sposób wykonywania poszczególnych ćwiczeń albo technik relaksacyjnych, które powinien wykonywać samodzielnie i zachęcam, aby robił to dokładnie i regularnie. Wyjaśniam też, jakie korzyści dla zdrowia przynoszą konkretne ćwiczenia oraz różnego rodzaju zabiegi. 


Jeśli prowadzę grupowe zajęcia usprawniające, np. aerobik, muszę wiedzieć, jak uczyć uczestników moich zajęć prawidłowego wykonywania ćwiczeń w wodzie i na sali gimnastycznej, korzystania z bieżni, rowerów treningowych, piłek gimnastycznych czy taśm rehabilitacyjnych, muszę też wiedzieć, jak prowadzić zajęcia z osobami niepełnosprawnymi. Jako instruktor odnowy biologicznej promuję wśród moich klientów aktywny styl życia i zdrową dietę dopasowaną do ich potrzeb i ewentualnych schorzeń. Żyjemy w świecie, który pędzi coraz szybciej, a my jesteśmy coraz bardziej zestresowani, dlatego znam też i stosuję metody relaksacyjne i psychoregulacyjne, muzykoterapię i wizualizację, które pozwalają się odprężyć oraz uczę moich klientów radzenia sobie ze stresem i zarządzania czasem. Jeśli pracuję ze sportowcami, dbam o to, by odzyskali wysoką sprawność po trudnych zawodach, wyczerpujących treningach lub kontuzjach. Pod okiem lekarzy i trenerów przygotowuję ich także do osiągnięcia jak najlepszej formy przed rozpoczęciem sezonu, wyjazdem na mistrzostwa świata, olimpiadę. 


Co powinienem umieć? 

Bardzo często wykonuję różnego rodzaju masaże, dlatego muszę wiedzieć, jak różne typy masażu wpływają na poszczególne tkanki i układy ludzkiego organizmu, znać techniki masażu leczniczego, np. masaże łącznotkankowe, sportowe, kontralateralne, relaksacyjne, i umieć je wykonywać, a także znać się na innych typach masażu, np. akupresurowy, reiki, japoński, oraz wiedzieć, jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonywania tych zabiegów. 


Inną popularną techniką są zabiegi wodolecznicze, dlatego muszę wiedzieć, jak kąpiele wodne o różnej temperaturze i masaże wodne wpływają na organizm człowieka, np. ciepła woda rozluźnia napięte mięśnie. Muszę też znać występujące w Polsce wody lecznicze, wiedzieć, jakie mają właściwości i jakie schorzenia się nimi leczy poprzez kąpiele i kuracje pitne, aby móc skierować moich klientów do odpowiednich zakładów wodoleczniczych. 
Powinienem też wiedzieć o termoterapii, czyli metodach leczenia ciepłem, takich jak ciepłolecznictwo, i zimnem, takich jak krioterapia miejscowa i ogólna, oraz o światłolecznictwie: leczenie promieniowaniem podczerwonym - IR, nadfioletowym - UV, falami radiowymi, Muszę znać się na działaniu leczniczym ultradźwięków, na zabiegach z wykorzystaniem prądu stałego, to elektroterapia, pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, to magnetoterapia, pola elektromagnetycznego o wysokiej częstotliwości, laseroterapii. Muszę wiedzieć, jakie są ogólne wskazania i przeciwwskazania do wykonywania tych zabiegów oraz jakie efekty one przynoszą. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • wytrwałość,
  • odpowiedzialność,
  • szybki refleks. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w klubach sportowych i rekreacyjnych, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych, rekreacyjnych, SPA i Wellness, w klubach fitness, a także założyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.