Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Funkcjonariusz straży granicznej

Pilnuję granic naszego kraju.

Funkcjonariusz straży granicznej

Pilnuję granic naszego kraju.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Praca w Straży Granicznej nigdy nie jest nudna, choć czasem na sukces w walce z przemytnikami składają się dziesiątki godzin męczącej obserwacji i pracy z dokumentami, a efektowne pościgi i zasadzki stanowią tylko niewielką część moich obowiązków. Dzięki mnie nasze granice są bezpieczne, a obywatele i towary mogą je szybko i sprawnie przekraczać.

Czym się zajmuję?

Jako funkcjonariusz Straży Granicznej przede wszystkim kontroluję legalność przekraczania granicy państwowej, zarówno przez osoby, jak i pojazdy oraz towary oraz chronię granice naszego państwa przed ich bezprawnym przekraczaniem, w tym niekontrolowanym wwozem materiałów i substancji szkodliwych oraz niebezpiecznych: odpadów, substancji chemicznych, materiałów jądrowych i promieniotwórczych, środków odurzających i substancji psychotropowych oraz broni, amunicji i materiałów wybuchowych, a także przed zanieczyszczaniem wód granicznych. Pracuję na przejściach granicznych, na odcinkach granicy między przejściami, a także w strefie nadgranicznej. Jeśli pracuję na przejściu granicznym, to przez większość czasu kontroluję dokumenty: wizy, paszporty i inne, bagaż i pojazdy osób przekraczających granicę.


W ramach moich obowiązków wykonuję też działania patrolowe oraz prowadzę kontrole osób i środków transportu na drogach dojazdowych do granicy, w pojazdach, np. pociągach, autokarach, komunikacji międzynarodowej, w portach lotniczych na zasadach określonych w przepisach dotyczących ochrony lotnictwa cywilnego, zapewniam bezpieczeństwo na pokładzie statków powietrznych wykonujących przewóz lotniczy pasażerów. Do moich zadań należą też kontrole drogowe na terenie kraju oraz kontrole targowisk, sprawdzam wtedy, czy nie są tam sprzedawane towary bez wymaganych znaków akcyzowych, najczęściej chodzi o przemycany alkohol i papierosy.
Straż Graniczna ma też przeciwdziałać nielegalnej migracji oraz związanej z nią przestępczości, a także przeprowadzać kontrole legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców. Mogę też prowadzić obserwację odcinków granicy, w tym z użyciem środków technicznych, takich jak noktowizory, kamery termowizyjne, zdjęcia satelitarne, a w razie potrzeby uczestniczyć w pościgach i zasadzkach na przemytników. W mojej pracy współdziałam z właściwymi organami i instytucjami Unii Europejskiej oraz organami ochrony granic innych państw.


Co powinienem umieć? 

Muszę świetnie znać się na różnych rodzajach dokumentów uprawniających do przekraczania granicy i przewozu towarów, żeby umieć wykryć ewentualne fałszerstwa.


Powinienem umieć czytać i identyfikować różne rodzaje śladów, jakie mogę napotkać w trakcie patrolu i wiedzieć, jak je znaleźć bez pomocy urządzeń technicznych.
Muszę znać język angielski, żeby móc porozumiewać się z cudzoziemcami chcącymi wjechać na teren naszego kraju oraz podejmować współpracę z właściwymi organami i instytucjami Unii Europejskiej oraz organami ochrony granic innych państw.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyobraźnia przestrzenna, żeby wiedzieć, gdzie szukać skrytek z przemycanymi towarami,
  • dobra pamięć do twarzy, żeby szybko i precyzyjnie rozpoznawać osoby poszukiwane np. listem gończym i zawiadomić policję, że znajdują się na moim przejściu,
  • odwaga,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • wytrwałość,
  • orientacja w terenie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w jednostkach Straży Granicznej.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.