Sprawdzam drożność przewodów wentylacyjnych.
Dzięki mojej pracy klienci, których kominy sprawdzam, mają pewność, że mogą bezpiecznie używać swoich pieców i że ich mieszkania są właściwie wentylowane. Wizyta kominiarza może nawet uratować im życie – jeśli w porę zauważę i naprawię niedrożny przewód kominowy lub wentylacyjny, mogę uchronić ich przed zatruciem czadem.
Można powiedzieć, że dbam o bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z kominami, a więc nie tylko w jednorodzinnych domach z kominkiem, ale także tam, gdzie są przewody spalinowe i wentylacyjne, czyli w zasadzie we wszystkich budynkach. Sprawdzam ich stan, robię okresowe przeglądy, a w razie potrzeby czyszczę i naprawiam wszelkie rozszczelnienia i inne usterki.
Co powinienem umieć?
Muszę umieć rozpoznać, jakich materiałów budowlanych użyto do konstrukcji danego komina czy przewodów wentylacyjnych, znać typy pieców i przewodów kominowych oraz umieć je rozpoznawać na podstawie rysunków, fotografii, ustnych opisów klientów. Muszę wiedzieć, jak powinny być zrobione podłączenia pieców do przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych, żeby móc oceniać, czy te instalacje są wykonane prawidłowo.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w jednej z prywatnych firm kominiarskich, lub otworzyć własną praktykę.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.