Wykonuję z drewna meble, drzwi, okna, ramy obrazów, ozdobne pudełka itp.
Tworząc piękne i solidne meble, drzwi, czy galanterię drewnianą daję moim klientom sprzęty, które pasują do ich charakteru i do wnętrza, które chcą urządzić, są trwałe i wygodne. Cieszę się, kiedy klienci wracają do mojego warsztatu po kolejne wyroby, albo przynoszą swoje ulubione meble do renowacji. Dzięki mnie takie podniszczone sprzęty odzyskują piękny wygląd i znów stają się prawdziwą ozdobą mieszkań swoich właścicieli. Mogę też pracować np. przy renowacji zabytkowych wnętrz albo przy tworzeniu dekoracji do filmów albo spektakli teatralnych. Moje dzieła mogą wtedy podziwiać widzowie.
Tworzę i naprawiam meble, głównie wolnostojące, np. szafy, stoły, krzesła, skrzynie, regały, ale również meble biurowe i do zabudowy, np. kuchnie, garderoby, ale także elementy stolarki budowlanej: ramy okienne, drzwi, ramy do obrazów czy galanterię drewnianą: ozdobne pudełka, lampy, biżuterię, klamki, a nawet guziki.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na gatunkach drewna i ich właściwościach, oraz umieć je rozpoznawać zarówno w naturze jak i w tartaku czy składzie drewna. To ważne, żeby móc wybrać najlepsze drewno do wykonania konkretnego wyrobu. Muszę też potrafić ocenić jakość drewna – czy jest odpowiednio wysuszone, czy nie ma w nim sęków, które mogą utrudnić wycięcie z niego konkretnych elementów, czy deski są odpowiedniej grubości i nie są wypaczone.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach stolarskich, firmach budowlanych, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.