Badam wpływ działalności człowieka na ekosystemy.
Dzięki mojej pracy powiększamy wiedzę o stanie środowiska naturalnego naszego kraju i uczymy się lepiej rozumieć wzajemne zależności między organizmami żywymi.
Interesuje mnie stan środowiska naturalnego na konkretnym obszarze, np. w województwie, regionie, rezerwacie przyrody, miejscowości. Badam w jaki sposób różne żywe organizmy na siebie oddziałują. Sprawdzam, jak te zależności kształtują się np. w całym ekosystemie, albo w populacji zwierząt żyjących na konkretnym terenie. Mogę specjalizować się w ekosystemach lądowych lub wodnych, naturalnych lub sztucznie stworzonych przez człowieka, np. staw, pole uprawne. Oceniam też wpływ nieożywionych czynników na rośliny i zwierzęta. Czynniki nieożywione to m.in. ciśnienie atmosferyczne, temperatura, prędkość wiatru, wilgotność.
Co powinienem umieć?
Muszę znać krajową sieć obszarów chronionych, takich, jak parki narodowe, rezerwaty przyrody, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, oraz międzynarodowe sieci takich obszarów, np. obszary NATURA 2000, CORINE, ECONET, Ramsar.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć pracę w parkach narodowych, Lasach Państwowych, organizacjach pozarządowych zajmujących się ekologią i ochroną środowiska, w instytucjach naukowych, uczelniach wyższych, urzędach miast, gmin, i innych jednostkach samorządowych, w firmach zajmujących się wykonywaniem ekspertyz ekologicznych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.