Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Piekarz

Piekę chleb, bułki, drożdżówki.

Piekarz

Piekę chleb, bułki, drożdżówki.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci piekarni mogą delektować się pysznymi bułkami, bułeczkami, drożdżówkami i chrupiącym chlebem. Moje wyroby towarzyszą im na co dzień i od święta – państwa młodych na weselu wita się przecież chlebem i solą, podobnie jak ważnych gości na dożynkach. W domu też eksperymentuję z nowymi przepisami, a chlebem, który upiekę, z radością częstuję rodzinę i przyjaciół.

Czym się zajmuję?

Pracuję w piekarni, w której pieczemy nie tylko chleb, ale też bułki, chałki, rogale i rozmaite drożdżówki. Muszę znać się na składnikach, z których zarabiam ciasto, żeby umieć ocenić, czy są świeże i dobrej jakości. To właśnie od wyboru składników zależy zapach, smak i wygląd upieczonego chleba. Muszę też dokładnie znać receptury, czyli przepisy na każdy rodzaj pieczywa, żeby przygotować właściwą ilość składników i odpowiednio je połączyć. Jeśli się pomylę i np. dodam za dużo soli, to chleb nie będzie smaczny i klienci nie będą chcieli go kupować. 


Po wyrobieniu ciasta muszę je podzielić na kawałki o odpowiedniej wadze i nadać im właściwy kształt, np. podłużnej bułki, okrągłego bochenka, plecionej chałki czy rogalika. Dużą część mojej pracy usprawniają maszyny, takie jak mieszarki do ciasta, dzielarki, krajalnice, wagi oraz, oczywiście, rozmaite piece piekarskie. Muszę umieć obsługiwać te urządzenia, dbać o ich czystość i umieć naprawiać drobne usterki. Nie tylko maszyny muszą być czyste, dbam także o porządek w magazynach i pomieszczeniach produkcyjnych oraz o czystość foremek, koszyków i dzież, czyli dużych naczyń, w których rośnie ciasto chlebowe. Oferta mojej piekarni ciągle się powiększa o nowe gatunki pieczywa, żeby dopasować się do gustów klientów. Muszę więc ciągle się uczyć o nowych składnikach i dodatkach piekarskich, poznawać najmodniejsze przepisy i obsługiwać coraz bardziej nowoczesne maszyny. 


Co powinienem umieć? 

Muszę wiedzieć, co wchodzi w skład chleba, bułek i innych wyrobów, które wypiekam, jaka jest ich wartość odżywcza oraz czego mogę dodać w charakterze spulchniaczy czy utrwalaczy aby moje wyroby nie były niezdrowe i nie traciły zbyt szybko świeżości. 


Muszę też znać się na rodzajach zbóż oraz typach mąki, jaka z nich powstaje, bo od tego zależy rodzaj pieczywa, to, czy będzie jasne czy ciemne, bardzo wyrośnięte czy raczej płaskie, o jednolitej strukturze czy z rozmaitymi ziarnami. Mając tę wiedzę mogę przygotowywać produkty bezglutenowe, pełnoziarniste, razowe. 
W piekarni istotna jest też znajomość fizyki i chemii, bo to dzięki nim mogę odpowiednio dobierać temperaturę pieca, czas pieczenia, wilgotność i inne parametry, dzięki którym chleby, bułki i bułeczki są smaczne i estetyczne, zyskując uznanie klientów piekarni. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • samodzielność,
  • sumienność,
  • dyspozycyjność,
  • odporność na stres,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • cierpliwość,
  • dokładność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w piekarniach, restauracjach, supermarketach,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.