Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Kucharz

Przygotowuję rozmaite potrawy, napoje, ciasta i desery. Dbam o to, żeby przyrządzać je ze składników wysokiej jakości.

Kucharz

Przygotowuję rozmaite potrawy, napoje, ciasta i desery. Dbam o to, żeby przyrządzać je ze składników wysokiej jakości.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Gotowanie to sztuka. W mojej pracy poprzez tworzenie nowych potraw mogę pokazać swoją kreatywność. Nawet kiedy przyrządzam najprostsze posiłki, robię to z pasją. Nie ma nic lepszego niż zadowolony i najedzony klient.

Czym się zajmuję?

Gotowanie i eksperymentowanie z różnymi potrawami to moja pasja. Uwielbiam łączyć smaki różnych kuchni i tworzyć zupełnie nowe dania. W swojej pracy wykorzystuję rozmaite przyprawy z całego świata, takie jak curry, kardamon, kmin, szafran, pieprz cayenne i wiele, wiele innych. Uwielbiam patrzeć, jak ludzie rozkoszują się potrawami, które dla nich przygotowałem. Praca kucharza może wydawać się monotonna, jednak w rzeczywistości bardzo dużo się w niej dzieje. Często pracuję pod presją czasu, muszę sprawnie obsługiwać przyrządy kuchenne i panować nad wieloma rzeczami na raz. W moim zawodzie ważna jest umiejętność pracy w zespole, ponieważ w kuchni wszyscy muszą się wzajemnie uzupełniać. 


Znam gatunki warzyw i owoców, rodzaje mięs, części tusz i podroby oraz wiem, jakie potrawy można z nich przygotowywać. Każde danie musi być zrobione ze świeżych składników dobrej jakości, dlatego potrafię oceniać świeżość produktów spożywczych na podstawie ich wyglądu, smaku, zapachu. Niezwykle ważne jest też zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania żywności, dlatego wiem, jaką temperaturę, wilgotność ma panować w magazynach i potrafię ją kontrolować. Oprócz tego pamiętam o tym, żeby najpierw używać tych produktów, które zostały kupione najwcześniej. Wiem, jakich urządzeń i sprzętu kuchennego trzeba użyć do przygotowywania konkretnych dań.
Praca w restauracji wymaga ode mnie realizowania zamówień w taki sposób, żeby klienci byli zadowoleni i chcieli przyjść ponownie. Nierzadko przyrządzam specjalne dania, które wymagają pomysłowości. Wymyślam nowe potrawy, łącząc ze sobą różne smaki. Jeśli pracuję w kuchni szkolnej, na statku dalekomorskim lub w firmie cateringowej, muszę umieć przyrządzić posiłek dla dużej liczby osób. Trudno poradzić sobie bez wytrzymałości fizycznej – w kuchni panuje wysoka temperatura, trzeba stać przez wiele godzin. Myślę, że sukces w moim zawodzie zależy przede wszystkim od kreatywności, wytrzymałości oraz umiejętności współpracy z ludźmi. 


Co powinienem umieć? 

Muszę umieć gotować, dobierać składniki potraw, znać smak produktów, które stosuję oraz znać skład produktów, aby wiedzieć jakich składników użyć do przyrządzenia pełnowartościowego posiłku. 


Muszę znać prawa fizyki, jeśli chcę rozwijać umiejętności kuchni molekularnej, np. zrobić chrupiący kawior ze świeżego soku pomarańczowego. 
Muszę umieć odmierzać proporcje składników przygotowując niestandardowe porcje posiłków, inne niż w oryginalnym przepisie. 
Aby komponować złożone i wyszukane smaki, muszę znać różnorodne gatunki roślin i zwierząt, ich pochodzenie oraz tryb życia. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • podzielność uwagi,
  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • wrażliwość estetyczna,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • dobra pamięć,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w restauracjach, barach, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, w firmach cateringowych, na statkach,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.