Stenografuję i tworzę protokoły, czyli zapisuję przebieg konferencji, zjazdów, spotkań zarządu firmy, rozpraw sądowych.
Stenografuję i tworzę protokoły, czyli zapisuję przebieg konferencji, zjazdów, spotkań zarządu firmy, rozpraw sądowych.
Podczas różnych konferencji, wystąpień, debat poznaję ciekawych ludzi. Pracując jako protokolant w sądzie dobrze znam przepisy prawa, co przydaje mi się w codziennym życiu. Nieustannie ćwiczę swoją pamięć, słuch i spostrzegawczość, potrafię naprawdę szybko poruszać palcami po klawiaturze komputera i nawet spisywanie wielostronicowych przemówień nie zabiera mi wiele czasu.
Zapisuję przebieg konferencji, zjazdów, spotkań zarządu firmy, rozpraw sądowych, a konkretnie wszystkie wypowiedzi uczestniczących w nich osób. Treść moich zapisków powinna dokładnie odpowiadać temu, co dana osoba mówiła. Zapisuję też nazwisko przemawiającego, to z jakiego miejsca mówił: czy stojąc na mównicy, czy np. zadawał pytanie z sali, jakie nastroje panowały w trakcie przemowy. Notuję używając długopisu i notesu albo komputera, w pracy pomaga mi także dyktafon lub inne urządzenie nagrywające dźwięk. Nagrania pomagają mi w późniejszym uzupełnieniu moich notatek o wypowiedzi, które mogłem niechcący pominąć notując na żywo. Czasami dostaję od zleceniodawcy samo nagranie, które odsłuchuję i zamieniam to, co usłyszałem, na tekst pisany.
Co powinienem umieć?
Każdy protokół musi być nie tylko dokładny, ale także napisany zgodnie z zasadami gramatyki i składni, czasem wymaga to zmodyfikowania wypowiedzi uczestników pod względem stylistycznym, ale w żadnym przypadku nie wolno mi zmienić przy tym sensu ich wystąpień, dlatego muszę posługiwać się poprawną polszczyzną.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w sądach, w różnych firmach i przedsiębiorstwach,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.