Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Urbanista

Tworzę plany rozwoju miasteczek, obszarów miejskich, miast i regionów.

Urbanista

Tworzę plany rozwoju miasteczek, obszarów miejskich, miast i regionów.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Każdy chciałby mieszkać w pięknym miejscu, z dobrym dojazdem do pracy, sklepów czy, urzędów, z dobrą szkołą dla dzieci i z terenami rekreacyjnymi w pobliżu, dlatego staram się jak najlepiej tworzyć plany, których opracowywanie mi powierzono. Wiem, że z efektów mojej pracy będą korzystać całe pokolenia mieszkańców danej miejscowości.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się tworzeniem planów budowy, rozbudowy i modernizacji, czyli ulepszania miast, ich części, np. dzielnic, osiedli, oraz przestrzeni pozamiejskiej zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Te plany określają, które grunty nadają się do zabudowy i jakie budynki można tam budować, a które są przeznaczone pod uprawy rolnicze albo stanowią tereny leśne; jakie publiczne inwestycje są planowane w przyszłości na danym terenie - drogi, zbiorniki retencyjne, linie kolejowe, lotniska, szkoły, szpitale… 


Przygotowując projekt planu jakiegoś obszaru staram się zebrać jak najwięcej informacji: jakie jest tam ukształtowanie terenu i środowisko naturalne, gdzie mieszkają ludzie i jakie są ich potrzeby, gdzie działają zakłady pracy, fabryki, jaki był historyczny, a jaki jest aktualny plan miasta. Podczas tworzenia planu dbam o to, żeby konkretne miejsce było przyjazne dla jego mieszkańców: z odpowiednią liczbą miejsc parkingowych w stosunku do liczby mieszkań, kanalizacją i siecią wodociągową, dobrą komunikacją zbiorową, łatwym dojazdem do najważniejszych urzędów i największych zakładów pracy, miejscami do rekreacji, takimi jak parki, place zabaw, amfiteatry, estetyczne, nie niszczące środowiska naturalnego oraz dobrze skomunikowane z innymi rejonami kraju poprzez drogi, mosty, linie kolejowe. 
Przygotowuję opracowania dotyczące bieżącego stanu zagospodarowania przestrzennego i możliwych kierunków rozwoju miejscowości, najlepszej lokalizacji przyszłych inwestycji publicznych, takich jak urzędy, szpitale, oraz decyzje o warunkach zabudowy danego terenu, np. gdzie mogą powstawać domy mieszkalne, a gdzie zakłady produkcyjne. Często zajmuję się także rozmowami z inwestorami, podczas których tłumaczę im, jak wygląda miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie jest najlepsze miejsce na ich inwestycje, a które tereny się do tego nie nadają, np. z powodu planowanych w przyszłości dróg, złych warunków geologicznych, takich jak bagna, osuwiska, zbyt bliskiej odległości od osiedli mieszkaniowych, istnienia w okolicy obszarów cennych przyrodniczo i np. chronionych przez program Natura 2000. 


Co powinienem umieć? 

Muszę umieć używać komputerowych programów i aplikacji do planowania przestrzennego, np. Bentley MAP, AutoCAD, SprintMAP, Mapinfo, SPSS, oraz znać przepisy prawa budowlanego, żeby wiedzieć, gdzie mogą być budowane konkretne budynki, jakie powinny być ich gabaryty i jak zawczasu przewidywać ich oddziaływanie na sąsiedztwo, i dzięki temu tworzyć dobre plany zagospodarowania przestrzennego. 


Potrzebuję także znajomości matematyki, żeby móc rysować plany zagospodarowania terenu we właściwej skali, oraz wykonywać niezbędne obliczenia, np. ile mieszkań i miejsc parkingowych będzie potrzeba dla danej liczby mieszkańców. 
Muszę wiedzieć, jak tworzyć plan zagospodarowania przestrzennego miasta, osiedla, gminy, żeby stworzyć estetyczną przestrzeń i dobre warunki do życia dla jego mieszkańców, zapewnić możliwości rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz dbać o środowisko. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyobraźnia przestrzenna, żeby móc wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało miasto, którego plan tworzę,
  • pamięć wzrokowa,
  • orientacja w przestrzeni,
  • twórcze myślenie,
  • wytrwałość,
  • cierpliwość, ponieważ praca nad jednym planem zajmuje często wiele czasu,
  • dokładność,
  • kreatywność,
  • samodzielność,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w pracowni urbanistycznej, założyć własną działalność albo znaleźć zatrudnienie w urzędach miast, gmin i instytucjach administracji samorządowej.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.