Otaczam opieką psychologiczną pacjentów chorych na raka i ich rodziny.
Lubię moją pracę, bo dzięki wsparciu, które ode mnie otrzymują, pacjenci odzyskują chęć do walki z chorobą, a ich rodziny łatwiej radzą sobie w tej trudnej sytuacji.
Rozmawiam z chorymi, którzy dopiero dowiedzieli się o chorobie oraz z tymi, którzy z nowotworem walczą już od jakiegoś czasu. Najpierw muszę poznać pacjenta – jego sytuację życiową, obecny stan zdrowia, sposoby walki ze stresem, podejście do choroby: chęć powrotu do zdrowia, bunt, rezygnacja z walki z nowotworem. Dzięki tej wiedzy mogę lepiej określać aktualny stan psychiczny pacjenta i zaproponować mu odpowiednie formy psychoterapii. Motywuję pacjentów do walki z chorobą i pomagam im radzić sobie z emocjami, które przeżywają w tym trudnym okresie. Współpracuję z lekarzami onkologami, żeby móc lepiej zrozumieć pacjenta i jego chorobę, czasem proponuję np. przesunięcie terminu terapii albo jej modyfikację, jeśli pacjent jest w naprawdę złym stanie psychicznym.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na rodzajach zajęć terapeutycznych, np. terapia tańcem i ruchem, trening antystresowy, joga relaksacyjna, warsztaty zdrowego żywienia, trening komunikacji i asertywności, żeby móc dopasować je do potrzeb konkretnej osoby.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć pracę na oddziałach onkologicznych w szpitalach, w poradniach onkologicznych, hospicjach domowych i stacjonarnych oraz w innych miejscach, w których przebywają chorzy na nowotwory.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.