Pomagam nauczycielowi albo wychowawcy świetlicy w prowadzeniu zajęć z dziećmi z klas od I do III szkoły podstawowej. Zapewniam dzieciom opiekę tam, gdzie ich grupa jest bardzo liczna, więc nauczycielowi trudno byłoby sobie poradzić samemu. Opiekuję się moimi podopiecznymi podczas przerw między lekcjami, gier i zabaw, zajęć sportowych, spacerów oraz wycieczek.
Przygotowuję salę do zajęć, potrzebne zabawki, pomoce dydaktyczne, materiały plastyczne, sprzęt audiowizualny. Często muszę się przy tym wykazać wyczuciem estetyki, kreatywnością i zdolnościami manualnymi, ponieważ w estetycznie urządzonej klasie dzieciom lepiej się pracuje.
Czasami podczas lekcji niektóre dzieci wymagają pomocy np. powtórzenia poleceń nauczyciela, wytłumaczenia trudnych wyrazów, wycięcia elementów, których nie potrafią same wyciąć, zajmuję się więc rozwiązywaniem tych trudności. Pomagam także tym uczniom, którzy nie radzą sobie z nauką.
Niektóre dzieci w początkowych klasach szkoły podstawowej wciąż mają trudności z zakładaniem kurtek, pakowaniem plecaków, dlatego do moich obowiązków należy pomaganie im w wykonywaniu tych czynności. Podczas wycieczek i spacerów dbam o to, aby dzieci nie zgubiły się, nie odłączyły od grupy, bezpiecznie przeprowadzam je przez jezdnię i dbam o ich bezpieczeństwo np. na placu zabaw.
Czasem muszę rozwiązywać dziecięce problemy, np. niechęć do nauki, opuszczanie zajęć szkolnych, agresywne zachowanie. Uczę dzieci właściwego zachowania w klasie, pracy w grupie, dobrego traktowania innych uczniów, staram się też pokazać im, że zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności nie jest nudnym obowiązkiem, tylko wspaniałą przygodą.
Co powinnam umieć?
Muszę mieć wyższe wykształcenie pedagogiczne, tak jak nauczyciele uczący w szkole. Dzięki temu wiem, jak opiekować się uczniami, aby zapewnić im poczucie bezpieczeństwa, umożliwić rozwijanie talentów i umiejętności oraz nauczyć współpracy z kolegami i koleżankami z klasy.
Powinnam też znać się na technice, bo często obsługuję sprzęt multimedialny: odtwarzacze CD, projektory, tablice multimedialne.
Muszę znać prawo oświatowe określające m.in. prawa i obowiązki uczniów oraz nauczycieli i innych pracowników szkoły, żeby móc przestrzegać tych przepisów w codziennej pracy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- cierpliwość,
- empatia,
- opanowanie,
- kreatywność,
- spostrzegawczość,
- umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w szkołach podstawowych, oddziałach przedszkolnych, szkołach specjalnych.