Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Szatniarz

Pilnuję, aby kurtki i płaszcze klientów były bezpiecznie przechowywane w szatni, w której pracuję.

Szatniarz

Pilnuję, aby kurtki i płaszcze klientów były bezpiecznie przechowywane w szatni, w której pracuję.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo codziennie spotykam ciekawych ludzi, czasem mogę usłyszeć od nich interesujące historie.

Czym się zajmuję?

Pracuję w szatni, przyjmuję i wydaję kurtki, płaszcze i inną wierzchnią odzież oraz bagaże. Klient zostawiający swoje rzeczy dostaje ode mnie żeton, plakietkę albo inny dowód, który później musi pokazać, żebym wydał mu jego własność. Jeśli szatnia jest płatna, pobieram też opłaty za pozostawioną odzież i bagaże. Odpowiadam materialnie za wszystko, co jest przechowywane w szatni, dlatego muszę dbać o bezpieczeństwo i właściwe przechowywanie pozostawionych w niej rzeczy. Zajmuję się także utrzymywaniem w szatni porządku i czystości oraz naprawianiem drobnych usterek, np. dokręcaniem poluzowanych haczyków na ubrania. W pracy mam ciągły kontakt z ludźmi, dlatego przydaje się łatwość nawiązywania kontaktów oraz umiejętność przystępnego wyjaśniania klientom nie tylko regulaminu korzystania z usług szatni ale i np. tego, jak dojść na dworzec czy kupić bilet. Przydaje mi się także umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np. gdy do szatni przyjdzie ktoś będący pod wpływem alkoholu, albo zachowujący się agresywnie. Jeśli pracuję np. w teatrze albo w operze, w szatni w jednym momencie pojawia się wiele osób, muszę więc obsługiwać klientów szybko i bez pomyłek. Klientami mojej szatni coraz częściej są zagraniczni goście, dlatego muszę znać co najmniej jeden język obcy, żeby móc ich sprawnie i kompetentnie obsługiwać. Klienci często pytają mnie o historię instytucji, w której pracuję, dlaczego warto ją odwiedzać ale także o to, gdzie można zjeść jakieś lokalne przysmaki, co w okolicy warte jest zwiedzania albo jak dojść do dworca, przystanku, czy postoju taksówek. Przydaje mi się więc znajomość lokalnej geografii i historii. 


Co powinienem umieć? 

Muszę umieć dobrze i szybko liczyć, żeby nie pomylić się przy wydawaniu reszty osobom płacącym za rzeczy pozostawione w szatni. 


Muszę potrafić sprawnie wykonywać swoje obowiązki: przyjmować i wydawać wierzchnią odzież oraz bagaże, pobierać opłaty i wydawać resztę, naprawiać drobne usterki i dbać o czystość w szatni. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość, 
  • podzielność uwagi, 
  • dokładność, 
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi, 
  • skrupulatność, 
  • punktualność. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć pracę m.in. w kinach, galeriach sztuki, muzeach, teatrach, restauracjach. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.