Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Instruktor tańca

Organizuję różnorodne zajęcia, podczas których uczestnicy albo uczą się podstaw tańca, albo doskonalą już zdobyte umiejętności.

Instruktor tańca

Organizuję różnorodne zajęcia, podczas których uczestnicy albo uczą się podstaw tańca, albo doskonalą już zdobyte umiejętności.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moja praca pomaga mi w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej oraz nie pozwala mi się nudzić, ponieważ ciągle opracowuję nowe układy taneczne i doskonalę swoje umiejętności. Podczas wszelkich uroczystości, w których biorę udział, świetnie się bawię, ponieważ umiem tańczyć przy każdym rodzaju muzyki.

Czym się zajmuję?

Taniec od dawna był dla mnie wielką przyjemnością, w końcu stał się też sposobem na życie. Jako instruktor tańca organizuję różnorodne zajęcia, podczas których uczestnicy albo uczą się podstaw tańca, albo doskonalą już zdobyte umiejętności. Dzięki moim lekcjom ludzie poprawiają swoją kondycję i znajdują radość w tanecznym ruchu. 


Pracuję z osobami w różnym wieku, o różnym stanie zdrowia i poziomie sprawności fizycznej. Muszę więc tak zaplanować zajęcia, aby dostosować je do możliwości moich tancerzy. Zaczynam od przygotowania programu kursu, informacji o zapisach i opłatach od uczestników. 
Sam wybieram utwory muzyczne, przy których będziemy tańczyć na zajęciach, dlatego muszę znać się na rodzajach muzyki tanecznej oraz potrafić ocenić, czy przy danej piosence lepiej będzie się tańczyć np. mambo czy salsę. Podczas kursu dla osób, które jeszcze nie potrafią tańczyć, muszę zacząć od nauczenia ich najprostszych, podstawowych kroków. 
Często najpierw opowiadam im o tańcu, którego będą się uczyć, jego historii i sławnych tancerzach. Początki bywają trudne, dlatego cały czas pomagam moim kursantom w opanowaniu kroków oraz wyjaśniam wątpliwości i odpowiadam na pytania. 
Pracując z grupą profesjonalnych tancerzy skupiam się na doskonaleniu ich umiejętności oraz na dobrym przygotowaniu fizycznym. Jeśli moi uczniowie chcą wystąpić w konkursie albo na pokazie tanecznym, tworzę też dla nich układy taneczne. 


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać wszystkie kroki i figury konkretnego tańca, żeby móc uczyć innych oraz oceniać ich umiejętności i dobierać w pary osoby na takim samym poziomie. 


Znajomość psychologii pomaga mi w motywowaniu uczestników lekcji tańca do wytrwałych ćwiczeń i do pokonywania własnych słabości oraz w uczeniu ich pracy w zespole i samodyscypliny. 
Muszę znać się na budowie ludzkiego ciała, a zwłaszcza układu kostnego i mięśniowego, żeby wiedzieć, na jakie urazy są narażeni tancerze podczas wykonywania konkretnych figur, oraz jak powinni poruszać się w trakcie tańca, aby ryzyko kontuzji było jak najmniejsze. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi, 
  • cierpliwość, 
  • empatia, 
  • dokładność, 
  • kreatywność, 
  • samodzielność. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w szkole tańca, albo założyć własną, a wtedy sam decyduję o ilości uczestników i godzinach zajęć.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.